„Već kao dete bila je politički kameleon koji ne uviđa razliku između levog i desnog, zbog čega nije umela da vozi bicikl“, navodi se u komičnoj biografiji nemačke kancelarke Angele Merkel koju je napisala novinarka Mirijam Holstejn. Delo pod nazivom „Mis Nemačke – kako je Endži postala naša kancelarka“ na šaljiv način opisuje najznačajnije trenutke iz života ove političarke.
Autorka je izjavila da je inspiraciju za pisanje knjige dobila tokom izveštavanja s predsedničkih izbora u Francuskoj pre dve godine, na kojima je pobedio Nikola Sarkozi. „Tada se u Francuskoj pojavila šaljiva biografija Nikole Sarkozija rađena u formi stripa, i pomislila sam da bi nešto slično moglo da bude urađeno u Nemačkoj“, kazala je Holstejn.
Karikaturista Heiko Sakurai ilustrovao je knjigu koja prati životni put Merkelove. Na jednoj od karikatura prikazana je nemačka kancelarka kao beba, a autorka knjige postavlja pitanje: „Kako je moguće da je ova beba koju je majka donela u komunističku zonu na kraju postala prva žena kancelar u istoriji Nemačke“. Otac Merkelove, protestantski sveštenik koji se u nekadašnju Istočnu Nemačku preselio sredinom 1950-ih iz Hamburga, prikazan je kao odlučan mladić, čije geslo je: „Mi hrišćani ne smemo ostaviti istok na milost i nemilost komunistima“.
Nemačka kancelarka prikazana je kao dete koje ne govori mnogo, ali dobija sve što poželi. „Čak i u tim danima želela je da oko nje vladaju red i sklad“, navodi se u komičnoj knjizi. Kasnije, u trenutku pada Berlinskog zida, Merkelova je prikazana kako uživa u sauni i ne mari mnogo za taj istorijski događaj. Ipak, očarana je novim mogućnostima koje se otvaraju i posle nekoliko dana odlazi s majkom u zapadni Berlin, gde u luksuznom hotelu konzumira morske rakove. Holstejn takođe opisuje politički uspon Merkelove, koja zahvaljujući energičnosti i retoričkim sposobnostima uspeva da porazi sve političke rivale.
Nemačka javnost pokazala je veliko interesovanje za knjigu „Mis Nemačke“, a kritičari su ocenili da je autorka na komičan način uspela da objasni politički život u toj državi. Pojedini analitičari postavili su pitanje kako je moguće da 54-godišnja konzervativna političarka do sada nije služila kao inspiracija satiričarima, za razliku od svojih prethodnika na kancelarskoj funkciji, Gerharda Šredera i Helmuta Kola. Kao moguć razlog za to, navodi se činjenica da je Merkelova prva žena na čelu nemačke vlade, zbog čega uživa veće poštovanje od svojih muških kolega.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.