Dok je bila živa, Italijanka Klaudija Muro (16) bila je opisivana kao vesela učenica i iskreni prijatelj. Danas, kada je više nema, ostaće upamćena kao osoba koja će možda konačno naterati vlasti u zemlji vina da stanu na put vožnji u pijanom stanju. Dok je, ranije ovog meseca, napuštala jedan noćni klub u severnoj Italiji, Klaudiju je automobilom udario Korado Avaro (30), koji je u organizmu imao trostruko viši procenat alkohola od dozvoljene granice i kome je vozačka dozvola više puta oduzimana zbog vožnje pod dejstvom alkohola.
Dok je bila živa, Italijanka Klaudija Muro (16) bila je opisivana kao vesela učenica i iskreni prijatelj. Danas, kada je više nema, ostaće upamćena kao osoba koja će možda konačno naterati vlasti u zemlji vina da stanu na put vožnji u pijanom stanju. Dok je, ranije ovog meseca, napuštala jedan noćni klub u severnoj Italiji, Klaudiju je automobilom udario Korado Avaro (30), koji je u organizmu imao trostruko viši procenat alkohola od dozvoljene granice i kome je vozačka dozvola više puta oduzimana zbog vožnje pod dejstvom alkohola. Optužen je za ubistvo bez predumišljaja. Takav zakonski sraman odnos prema Klaudijinoj smrti odjeknuo je u najvišim krugovima italijanske vlade. Italijanski premijer Romano Prodi rekao je: „Moramo reagovati“.
Tokom naredne nedelje italijanski senat će glasati o novom zakonu koji predviđa strože kažnjavanje pijanih vozača. Predlog podrazumeva udvostručavanje kazni za vožnju u pijanom stanju i trajno oduzimanje dozvole u slučaju da je osobi četiri puta oduzeta dozvola u godini. Zakon bi takođe trebalo da poveća broj propisa i pojača proveravanje vozača.
Ono što izaziva ljutnju jeste zabrinutost da će slika koju Italija već dugo gaji, o tome da Italijani imaju prefinjen odnos prema konzumiranju alkohola – da piju samo tokom ručka, za razliku od bahatog konzumiranja alkohola Engleza ili Nemaca – biti uništena zbog sve većeg broja saobraćajnih nesreća i hapšenja usled prekomernog konzumiranja alkohola i zbog porasta broja mladih koji se opijaju. Tokom prvih šest meseci 2007. policija je zabeležila da je gotovo 15.000 vozača imalo u organizmu veći procenat alkohola od dozvoljenog limita, što je za 38 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Takođe je zabeležen porast od gotovo 20 odsto kada je reč o osobama koje su vozile pod dejstvom droga. Više od 25 odsto saobraćajnih nesreća u Italiji izazvano je zbog prekomerne upotrebe alkohola.
Putevi u Italiji jedni su od najopasnijih u čitavoj Evropi, kada je reč o nesrećama i broju smrtnih slučajeva. Italijani su poznati kao agresivni vozači, toliko da je čak Vatikan nedavno zatražio da se izradi lista od deset smernica za pravilno ponašanje na drumu. Iako je Italija gotovo utrostručila broj punktova za kontrolu alkohola tokom proteklih pet godina – 300.000 u 2007 – ona jedva prati Francusku i Španiju u kojima postoje milioni takvih punktova. Pored toga, pravni sistem u Italiji drastično je spor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.