Postoji, kažu upućeni, mnogo načina da se opišu predizborne strategije koje se trenutno vode u Iraku. Suptilnost, međutim, nije jedan od njih.

Širom zemlje, kandidati pokušavaju da prikupe podršku birača tako što im dele poklone u vidu ćebadi, plinskih boca, telefonskih kartica, oružja i hrane. Zabeleženi su i slučajevi davanja poklona u vidu novca, ali se oni isporučuju mnogo diskretnije, kažu upućeni.

Prilikom nedavnog obilaska jednog siromašnog sela u okolini Bakube, jedan kandidat je u nastojanju da prikupi što veći broj glasova delio zamrznute piliće, što i oslikava slogan na kojem piše „pile u svakom loncu“. Mnogi su pohrlili ne bi li ugrabili za sebe besplatno pile. Bilo je i razočaranih jer su ostali bez svog „dara“, kažu dopisnici.

U provinciji Babil, lokalni kandidati preko svojih veza razradili su kanale za uvoz sportske opreme iz Kine za svoju biračku klijentelu. Nemali broj kandidata, naročito na jugu zemlje, dele najmlađima igračke, telefonske kartice za odrasle i ćebad za najsiromašnije.

Ovakve neuobičajene predizborne prakse teško je sakriti. Kada su nedavno pitali premijera Nurija al Malikija povodom navoda da je plemenskim liderima delio proneverene pištolje, otvoreno je branio takve akcije. „Pojedini me kritikuje što dajem ljudima pištolje. Iskreno, voleo bih kad bih mogao svima, koji podržavaju vladu u borbi protiv raznih bandi, da podelim pištolj kako bih izrazio zahvalnost za podršku“, reči su iračkog premijera.

U Iraku ne postoji zakon koji utvrđuje kako političke partije prikupljaju i troše novac te se kampanja sprovodi na specifičan, irački način. Nedavno je general Dejvid Petreus, šef američke Centralne komande ponudio specijalan naziv – irakokratija – koji karakteriše političku scenu i izbornu kampanju.

Manje od nedelje dana do izbora, ulice i gradovi išarani su rivalskim zastavama, portretima i predizbornim plakatima. Borba za najbolju lokaciju za širenje propagandnog materijala je žestoka tako da su česte tuče, broj saobraćajnih nesreća je u porastu, a dobrovoljci koji kače materijal na meti su rivalskih grupa. Kampanja se vodi i u beduinskim feštama, gde lideri pokazuju svoju velikodušnost i ljubaznost rasipajući hranu i poklone građanima od kojih zauzvrat očekuju lojalnost.

Protekle nedelje održano je toliko zabava da je cena mesa porasla jer su kandidati ispraznili rafove prodavnica. Prema izjavi mesara Muhameda Salafa iz Bagdada, cena ovčetine skočila je sa 11 na 15 dolara po kilogramu.

Očekivanja birača su da će poslednji dani kampanje biti najunosniji te svoje ruke“ drže otvorenim“ do kraja. „Primili smo dosta poklona od predstavnika raznih partija“, kaže Mohamed Džumah, iz Babila. Iako još nije odlučio za koga će glasati, priznaje da je jedan kandidat dao njegovoj porodici 100 dolara, a da su od drugog dobili nešto hrane i drugih potrepština. Stoga ovakav vid darivanja ne izaziva bes javnosti već se posmatra kao uobičajeni deo kampanje.

Tri napada u Bakubi

Bagdad – Portparol policije u gradu Bakuba, u nemirnoj iračkoj provinciji Dijala izjavio je juče da je u tri samoubilačka bombaška napada ubijeno najmanje 33 osobe dok je više od 45 ranjeno. Galib al Karki kaže du su na meti bombaša u ovom gradu u kojem stanuju i šiiti i suniti bile zgrade lokalne vlade, štabovi provincijskih saveta i gradska bolnica. Policija u Bakubi uspešno je deaktivirala četvrtu bombu postavljenu ispod jednog automobila i tako sprečila još jedan napad u blizini bolnice. S. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari