Američki državni sekretar Džon Keri zapretio je juče vlastima Rusije i Kine da bi odnosi SAD sa te dve zemlje mogli da se pogoršaju pošto je bivši saradnik američke Nacionalne službe bezbednosti Edvard Snouden, koji je otkrio medijima da Vašington nadzire telekomunikacije u Americi i svetu, otputovao iz Hongkonga u Moskvu.


Snouden, koji je u Vašingtonu optužen za špijunažu i čije se izručenje traži u SAD, „izdao je svoju zemlju“, rekao je Keri koji se nalazi u poseti Indiji. „Ako mu je namerno dopušteno da uđe u avion, to je zaista razočaravajuće“, naveo je Keri i dodao da bi to moglo da utiče na odnose SAD s Pekingom i Moskvom.

Snouden je u nedelju stigao u Moskvu iz Hongkonga nakon čega je zatražio azil u Ekvadoru. Iako su juče svetski mediji preneli da je iz Moskve odleteo na Kubu, odakle je trebalo da ode u Ekvador, jedan izvor iz ruskih bezbednosnih službi je to demantovao.

Ruski mediji spekulišu da je bivši saradnik američke NSA kupio kartu za Kubu, ali drugim letom. U svakom slučaju, Snouden može da bude u tranzitnoj zoni koliko želi. Portparolka Bele kuće zadužena za pitanja bezbednosti Kejtlin Hejden izjavila je da Vašington očekuje od Moskve da izruči Snoudena „kako bi odgovorio na optužbe koje je američko pravosuđe podnelo protiv njega”.

„Imajući u vidu saradnju s ruskim vlastima posle napada na Bostonskom maratonu i raniju saradnju na jačanju bezbednosti, uključujući izručenje Rusiji krupnih kriminalaca, nadamo se da će ruska vlada razmotriti sve opcije kako bi Snouden bio izručen SAD“, istakla je Hejdenova.

Ona je dodala da je razočarana zbog toga što je Hongkong dozvolio da Snouden otputuje za Moskvu, navodeći da su SAD diplomatskim putem uputile zvaničnu kritiku zbog toga Kini. Ipak, male su šanse da Rusija uhapsi Snoudena, jer prema rečima jednog ruskog zvaničnika, on se ne nalazi na međunarodnoj poternici, koja bi mogla da bude osnov za hapšenje, a nije počinio bilo kakvu nezakonitu radnju na teritoriji Ruske Federacije.

Aleksej Puškov, predsednik Komiteta za spoljne poslove Donjeg doma ruskog parlamenta, rekao je Rojtersu da su „odnosi u prilično komplikovanoj fazi kada jedna zemlja preduzme neprijateljske akcije protiv druge“ i dodao da „nema ni govora o davanju političkog azila Snoudenu u Rusiji“.

Ministar spoljnih poslova Ekvadora Rikardo Patinjo izjavio je juče da vlasti te zemlje „razmatraju“ Snoudenov zahtev za azil. „Mi ćemo doneti odluku, analiziramo je. Zahtev treba da bude povezan sa slobodom izražavanja i bezbednosti građana širom sveta. Postoje neke vlade koji deluju pretežno u svom interesu – mi ne“, izjavio je Patino.

„Za internet napade kriva Vlada SAD“

Peking – Napadi na internet u Kini iz SAD mogli bi delom da budu delo američke vlade, a kineski stručnjaci smatraju da Vašington treba Pekingu da da objašnjenje o tome, piše kineski list Čajna dejli. Rasprava o napadu na internetu otvorena je posle slučaja Edvarda Snoudena, koji je jednom listu iz Hongkonga rekao da su američki špijuni ulazili u kompjuterske programe kineskih kompanija mobilne telefonije i da su krali sms poruke i milione podataka kineskih građana. Prema njegovim rečima, NSA je napala u januaru za samo jedan dan podatke iz 63 kompjutera i servera Univerziteta Cingua, kao i provajder kompanije Pacnet iz Hongkonga, piše Čajna dejli.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari