Prema nezvaničnim rezultatima juče održanog drugog kruga izbora za poslanike francuske Skupštine Socijalistička partija (PS) je osvojila 308 od 577 poslaničkih mesta i tako ima apsolutnu većinu. Kako je kandidat PS, Fransoa Oland, pobedio na nedavnim predsedničkim izborima i kako socijalisti već imaju većinu u Senatu, gornjem domu Parlamenta, kao i u lokalnoj upravi slobodne su im ruke da sprovedu najavljene reforme.

 Jedan od prvih testova za njih, pre svega za predsednika Fransoa Olanda i premijera Žan-Mark Eroa će biti sastanak Saveta Evropske unije, krajem meseca u Briselu, na kome treba da ubede nemačku kancelarku Angelu Merkel da se pored mera štednje obezbede finansijske injekcije za povećanje zaposlenosti i oživljavanje privrede. Zeleni (Evropski ekolozi) bliski PS su dobili 20 mesta, a nedavno osnovan Front levice, levica levice, 13. Stranka centra Modem je osvojio dva mesta, međutim njen predsednik Fransoa Bajru, nije izabran i njegova politička sudbina je prilično neizvesna.

Dosadašnja vladajuća stranka bivšeg predsednika države, Nikole Sarkozija, Ujedinjeni narodni pokret (UMP) sa Novom strankom centra, koji se izdvojio iz Modema, će imati najverovatnije 231 poslanika. Najzad, iako je Marina Le Pen, predsednica ekstremno desničarske stranke Nacionalni front (FN), koji je osnovao Žan-Mari Le Pen, poražena, ekstremisti slave jer će njihova tri poslanika najzad sedeti u skupštinskim klupama. Među njima je i unuka osnivača stranke, Marion Marešal-Le Pen, 22-godišnja studentkinja koja će u novom sazivu skupštine biti najmlađi poslanik. Većina medija već govori o dinastiji Le Pen.

Pored izborne pobede socijalista, ovi izbori su karakteristični i po rekordno maloj izlaznosti građana na biračka mesta, tek 56 odsto. Mnogi su ubeđeni da je ovako mala izlaznost posledica toga što se rezultat nagađao unapred na osnovu nedavnih predsedničkih izbora (22. aprila i 6. maja 2012) i prvog kruga održanog pre nedelju dana.

Pored 6 ministara izabranih u prvom krugu, u drugom je izabrano i ostalih 18. Oni će tako sačuvati ministarska mesta, jer je pre izbora predsednik vlade, Žan-Mark Ero, izjavio da ministar koji izgubi na izborima, automatski gubi i ministarsko mesto. Međutim u Skupštinu će umesto njih ući njihovi zamenici. Među gubitnicima izbora je Segolen Roajal, kandidatkinja PS na predsedničkim izborima 2007, koja je izgubila od disidenta socijalista Olivijea Falornija u izbornoj jedinici La Rošel, glasovima desničarske UMP stranke. Poražen je i Džek Lang, nekadašnji ministar u socijalističkoj vladi Lionela Žospena. Pored više nekadašnjih ministara iz vlade UMP poražen je i Klod Gean, ministar unutrašnjih poslova, najbliži saradnik bivšeg predsednika Nikole Sarkozija.

Poraženu desnicu, UMP, očekuju novi potresi na jesen – izbor novog stranačkog šefa, jer se dosadašnji predsednik stranke, Nikola Sarkozi, povlači iz politike, kao i definisanje odnosa prema ekstremnoj desnici FN, sa kojom nije bilo (do sada) zvanične saradnje, ali je tokom izborne kampanje, u pojedinim izbornim jedinicama, došlo do dogovora.

Većinski sistem

Izbori za francusku Skupštinu se održavaju po dvokružnom većinskom sistemu. U prvom krugu je izabran kandidat koji osvoji 50 odsto glasova izašlih na birališta, a ako nijedan kandidat ne osvoji većinu u prvom krugu u drugi krug se plasiraju dva kandidata koja su osvojila najviše glasova u prvom krugu i eventualno kandidat koji je osvojio 12,5 odsto glasova upisanih birača u toj izbornoj jedinici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari