U Nišu će najverovatnije biti formirana vlast čija će okosnica biti DS- G17 plus- SPS, ali ako ste ozbiljni to, svakako, nećete napisati – rekao je ovih dana kredibilni izvor Danasa, ilustrujući tako opštu konfuziju nastalu nakon „majskih“ izbora, na kojima je koalicija okupljena oko DS osvojila ubedljivu većinu na parlamentarnim, a tesno izgubila od radikala na lokalnim izborima u gradu.

U Nišu će najverovatnije biti formirana vlast čija će okosnica biti DS- G17 plus- SPS, ali ako ste ozbiljni to, svakako, nećete napisati – rekao je ovih dana kredibilni izvor Danasa, ilustrujući tako opštu konfuziju nastalu nakon „majskih“ izbora, na kojima je koalicija okupljena oko DS osvojila ubedljivu većinu na parlamentarnim, a tesno izgubila od radikala na lokalnim izborima u gradu.

Izjednačene snage

Gradska izborna komisija je saopštila da je na parlamentarnim izborima ubedljivo pobedila „Lista za evropsku Srbiju – Boris Tadić“ (39,87 odsto) koja u odnosu na radikale ima 10, 75 odsto prednosti (14 500 glasova birača više). Iza njih daleko zaostaju koalicija DSS- NS (9,66 odsto), koalicija SPS- PUPS- JS (7,68 odsto) i LDP (6,9 odsto glasova). Na lokalnom nivou, međutim, radikali su osvojili 26,20 odsto glasova birača, što je u odnosu na koaliciju „Lista za evropski Niš“, koju čine DS i SPO, više za 0,86 odsto, odnosno 1.158 glasova birača. Ipak, i koalicija oko DS i radikali imaju po 18 mandata u Skupštini grada, koja broji 61 odbornika. Iza njih su ostali su G17 plus, koja je na lokalne izbore izašla samostalno (sedam odbornika), DSS- NS (sedam odbornika), SPS- PUPS- JS (sedam odbornika) i LDP (četiri odbornika). U skupštinske klupe neće sesti predstavnici Reformističke stranke, jedine partije sa sedištem u Nišu, kojoj je za to nedostajalo 0,06 odsto glasova.

Konfuziji doprinosi činjenica da su i (proevropske) demokrate, i (antievropski) radikali započeli neformalne razgovore o formiranju lokalne vlasti, preferirajući, pri tom, iste koalicione partnere. Njihove razgovore dodatno komplikuju pregovori o konstituisanju vlasti na državnom nivou, koji se krajnje ozbiljno osluškuju, pošto će Niš, ovoga puta, najverovatnije samo „prepisati“ republičku vladajuću koaliciju. U partijskim kuloarima se ne isključuje potpuno ni „varijanta“ da bi dogovor partijskih centrala mogao podrazumevati formiranje proevropske vlade na državnom nivou, zbog koje bi se radikalima „ustupili“ veliki gradovi, pa i Niš, što ozbiljni analitičari, ipak, smatraju političkom perverzijom.
– Siguran sam da će DS i G17 plus napraviti lokalnu vlast u Nišu. Očekujem da ćemo se relativno brzo dogovoriti oko nove gradske vlasti. Nju bi po mom ličnom mišljenju trebalo da čini što šira koalicija, u kojoj ne bi moglo da bude mesta samo za SRS. Naše dogovore otežava duži rok za formiranje republičkog parlamenta i vlade. O tim pregovorima vodimo računa ne samo zbog toga što je logično da se vlast formira po vertikali, odnosno da gradska vlast prati republičku, već i zato što neke stranke, recimo DSS, pri ovakvom odlučivanju čekaju mig svoje centrale. DS u Nišu ima autonomiju, ja lično smatram da partije što manje treba da „prate“ šta rade njihove centrale, ali drugačiji stav nekih stranaka nam sužava pregovore na SPS i LDP, koje nam to do sada nisu ispostavile kao uslov – kaže Miloš Simonović, kandidat DS za gradonačelnika Niša, dodajući da bi prvi zvanični razgovori o formiranju gradske vlasti trebalo da se vode sa SPS, ovog vikenda.
Kandidat SRS za gradonačelnika Dragan Vukadinović je, međutim, sredinom ove sedmice takođe najavio početak razgovora o formiranju vlasti u Nišu. I on smatra da je čekanje na rezultate pregovora na republičkom nivou logično, ali ne i obavezno.
– Mi smo otvoreni za pregovore sa svim strankama, na osnovu naših programskih opredeljenja. Ipak, prostor za takve pregovore sužava nam činjenica da su se neke stranke izjasnile da neće u koaliciju sa nekima – kaže Vukadinović, aludirajući na izjave čelnika DS da „neće sa radikalima“, lidera G17 plus da „neće sa DSS- NS“, ili funkcionera DSS da „neće sa LDP“.
Naši izvori dodaju da je niška DSS na sednici Gradskog odbora, prošlog utorka, već „odrezala“ da će pregovarati samo sa SRS i SPS, i pri tom insistirati da kandidat DSS za gradonačelnika Milan Lapčević, uz pomoć glasova ove tri stranke, to i postane.
I najtraženiji koalicioni partner- socijalisti takođe su postavili veoma ambiciozan uslov za učešće u vlasti. Zahtevaju da potencijalni partneri prihvate da njihov kandidat Mile Ilić bude gradonačelnik. Zahtev obrazlažu tvrdnjom da je Ilić kredibilni političar i intelektualac, koji bi mogao da „pomiri najnepomirljivije opcije“. Izvori Danasa kažu da radikali nisu „gadljivi“ na kadrovski predlog socijalista mada, naravno, smatraju da zaslužuju prednost zbog veće podrške birača. Prema ovim izvorima, demokrati su daleko „tvrđi orah“. Oni ne veruju da će socijalisti na takvom predlogu insistirati do kraja, uz prilično čvrst stav da na ovaj uslov neće pristati. To ne čudi one koji (još) pamte da je Ilić, čiji su istupi prilično tolerantni, zapravo neprikosnoveni partijski bos iz (davnih) devedesetih, poznat široj javnosti i po predlogu da se Slobodan Milošević kandiduje za Nobelovu nagradu za mir zbog potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Sami socijalisti su ga smenili krajem 1996. u vreme građanskih protesta zbog krađe na lokalnim izborima, koji su započeli u Nišu, i proširili se na Srbiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari