Pre nekoliko dana je u izjavi za medije radnik Linglonga izneo tvrdnje da je do sada više Vijetnamaca poginulo na gradilištu kineske fabrike guma u Zrenjaninu, i da je sve učinjeno kako bi se to sakrilo od građana, a u sredu je na istom gradilištu umro državljanin Srbije, što nije moglo da se sakrije, saopštila je politička platforma Solidardnost.
Iz Solidarnosti ukazuju da od kraja prošle godine slušaju od radnika iz inostranstva da rade bez radne dozvole, da su im pasoši oduzeti, da su primorani da žive i rade u nesanitarnim uslovima, uz nedovoljno hrane i vode, i da im zaštitna oprema i zdravstvena nega nisu obezbeđeni.
Pri pokušajima medija da dođu do informacija, obezbeđenje i kineski menadžeri su sprečavali novinare da izveštavaju, fizički su nasrtali na njih, preprečavali im put svojim vozilima, a prijavljeno je i više slučajeva direktnih pretnji, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su nevladine organizacije dokumentovale uskraćivanje slobode kretanja stranih radnika od strane privatnog obezbeđenja, uz pomoć policije, o tome su pisali svetski mediji, a u rezoluciji EP zahtevano je od srpskih vlasti da ovaj slučaj istraže i obaveste EU o zaključcima istrage.
U ime svih radnika i radnica u Srbiji čija se prava svakodnevno krše, od ministarke Darije Kisić Tepavčević zahtevamo da navode o poginulim radnicima demantuje, ili da objasni zašto se od javnosti sakrivala smrt više radnika, stoji u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.