Dunav je od Sombora, preko Bezdana, udaljen 25 kilometara. U vremena kada su se vozili novi automobili, a benzin bio jeftin, to i nije bila neka razdaljina. Eto, na Veliku čardu išlo se samo zbog kafe i pogleda na reku. Vikendice su nicale kao pečurke, samo kod Bezdana ih ima više od hiljadu.

Dunav je od Sombora, preko Bezdana, udaljen 25 kilometara. U vremena kada su se vozili novi automobili, a benzin bio jeftin, to i nije bila neka razdaljina. Eto, na Veliku čardu išlo se samo zbog kafe i pogleda na reku. Vikendice su nicale kao pečurke, samo kod Bezdana ih ima više od hiljadu. Mnogi Somborci, ako nisu mogli i jedno i drugo, more su zamenili Dunavom, pa je tako niklo i vikend naselje Harčaš kod Apatina, udaljeno od Sombora takođe 25 kilometara. Ovo područje bogato je i kanalima, pomenimo samo Veliki bački kanal, Bajski, kanal DTD. A vikendaši su se svuda „gnezdili“, od malih vikendica, baraka, do velelepnih i skupih građevina. Uz vodotokove su šume, ili bar šumice, što ugođaj dodatno čini lepim. Voda na par desetina koraka, rashlađenje, plivanje, ronjenje, ali i pecanje. Neki Somborci postali su specijalisti za smuđeve, drugi za šarane, treći za somove, a babuške i ostalu sitnu ribu smatrali su „ribljim korovom“.

Somine

U somborskoj opštini postoji i jedno veštačko jezero, kod sela Čonoplja. Jezero se prostire na oko 40 hektara, veoma je bogato ribom, dolaze pecaroši iz mnogih gradova Vojvodine i Mađarske, a reputacija se stiče kapitalcima. Ovog proleća ovde je upecano nekoliko somova težih od 40 kilograma. Članovi ribolovačkog kluba Šaran i čonopljanski lovci uspešno održavaju područje oko jezera, pa se može i kampovati.

U vikendice se ide petkom popodne, povratak je u nedelju uveče. Tu se provodi godišnji odmor, a nisu retki ni građani koji u prirodu izađu pred prvi maj, a vraćaju se u oktobru. Ponekad samo skoknu do grada, najčešće da obnove namirnice. Vikendica se ne može zamisliti bez kotlića. Kuvaju se riba, junetina, piletina, ali i pasulj, cubok paprikaš (od svinjskih nogica, repova, ušiju). Sada su veoma popularne „tanjirače“ (metalni tanjir od poljoprivredne sprave), idealne za pečenje mesa, slanine, ribe, roštilja. Priobalje Dunava i ostalih vodotokova pre svega nudi mir, tišinu, jeftiniji boravak nego na moru, u banjama ili planinama. Hrana se (riba) može upecati, ko baš nije uspešan na vodi može da peca „na papir“ (novac), uz neke vikendice obrađuju se bašte – proizvodi voće i povrće.
Priroda u ovom kraju privlači i turiste. Mnogi su ovde dolazili zbog pecanja, ali su otkrili i druge lepote. Sada već po nekoliko domaćinstava u Bačkom Monoštoru i Bezdanu razvija seoski turizam – nude sobe, hranu, a turista sam ili uz pomoć domaćina može da odluči na koju će stranu. Značajno je pomenuti da je dobijena bitka s komarcima, u celoj Vojvodini vođena je akcija suzbijanja, pa je broj sveden na podnošljivu meru.
U gradu spas od vrućina mnogi nalaze u Gradskom bazenu, na kilometar od centra grada. Kilometar dalje je popularni Štrand na Velikom bačkom kanalu. Ko ne želi da plati ulaznicu ili ne voli gužvu osveženje može da potraži na nekoliko kilometra obale ovog kanala, najčešće kod Prevodnice. Automobilom ili biciklom se začas stigne, „divljih“ plaža ima na svakom koraku, a preporučuje se oprez pri ulasku u vodu ili izlasku iz nje. Letnji dani ili večeri mogu se provesti i na nekoliko čardi. U ponudi su riblji specijaliteti, roštilj, a ugođaj na terasi upotpunjuje muzika, najčešće tamburaši.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari