Posao obrade zemljišta i setve na ravno 67.000 hektara somborski poljoprivrednici privode kraju. U Poljoprivrednoj stručnoj službi ističu da je sav posao, izuzev setve kukuruza, priveden kraju, a da će do nedelje, do 1. maja, biti zasejane skoro sve površine pod kukuruzom, čija je proizvodnja u somborskoj opštini planirana na nešto više od 38.000 hektara.
– Na nekim parcelama kukuruz će biti sejan i do polovine maja. Reč je o njivama pod vodom i dok se ona ne povuče neće moći sejačice da uđu u njive. Inače, praktično celog proleća nije bilo prave kiše, pa su sada padavine neophodne. Što pre i što obilnije – kaže za Danas Vladimir Sabadoš, direktor Poljoprivredne stručne službe u Somboru.
U somborskom ataru skoro svaka druga njiva je pod kukuruzom, ali je značajan podatak da industrijsko bilje zauzima skoro 24.000 hektara – šećerna repa i suncokret po nešto više od 7.000 hektara, soja blizu 9.200 hektara. Ratari kažu da je ovo najskuplja setva, da su troškovi bar za trećinu veći nego prošlog proleća. Seljake je posebno ozlojedila, kako kažu, enormna cena nafte.
– Uradio sam sve na vreme, primenio punu tehnologiju, a kako ću proći ne znam. Da li će moj dohodak više zavisiti od roda ili od cena? Na to pitanje nema odgovor niko od poljoprivrednika, a ja se pomalo plašim pre svega zbog cena. Kukuruz je dostigao cenu od 22 dinara po kilogramu, a za prodaju „na zeleno“, čujem, već se nudi 14 dinara. Ipak, čekaju jesen, pa kako bude – kaže Đuro Sekulić, mladi poljoprivrednik iz Čonoplje kod Sombora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.