Šortsevi i goli stomaci u učionicama: Škole uvode pravila pristojnog oblačenja 1Foto: trinaestabggim.edu.rs, xivgimnazija.wordpress.com

Uz informaciju o početku nove školske godine na sajtu Trinaeste beogradske gimnazije prvi put je istaknuto obaveštenje koji odevni predmeti su zabranjeni tokom boravka u školi.

„Molimo vas da povedete računa o zabranama koje se odnose na oblačenje: zabranjene su kratke pantalone i bermude, trenerke, majice sa bretelama, kapuljače, kratke majice koje otkrivaju stomak i helanke. U slučaju da učenik ili učenica dođu u školu nepristojno odeveni, biće opomenuti. Posle dve opomene biće umanjena ocena iz vladanja“, piše u obaveštenju, uz koje je istaknut i plakat sa jasnim obeležjem odevnih predmeta koji ne spadaju u pristojno odevanje.

Direktor Trinaeste beogradske gimnazije Bojan Vučković za Danas kaže kodeks ponašanja oduvek postoji i podrazumeva da se u školu dolazi pristojno odeven, ali da se to vremenom menjalo. On primećuje da je velika promena nastala posle korone jer su mnogi đaci posle skoro dve godine školovanja od kuće izgubili naviku pristojnog odevanja i u školu preneli kućni stil oblačenja.

– Meni lično su najviše smetale trenerke. Oko 50, 60 odsto učenika na nastavu je dolazilo u trenerkama, a tu je bilo svega i svačega. Izgledali su kao navijačka grupa, iako nije bilo navijačkih obeležja. Delovalo je kao da su u teretani ili sportskom centru – priča Vučković, koji kaže da su mnogo manji problem goli stomaci i prekratke suknje, ali da su nastavnici i na takve stvari skretali pažnju učenicama.

Direktor kaže da do sada nije bilo kažnjavanja već su učenike upozoravali ukoliko su neadekvatno obučeni dolazili na nastavu, a neke slali kući da se pristojno odenu. Sada je na sednici nastavničkog veća prvi put dogovoreno da i preko plakata jasno upozore đake šta se smatra odećom koja nije primerena boravku u školi.

Vučković kaže da će o svemu tome razgovarati i sa učeničkim parlamentom, kao i sa roditeljima od kojih očekuje podršku da bi pravila zaživela u praksi.

– Ukoliko ne budemo imali roditelje kao saveznike i ako ne pridobijemo većinu učenika ništa nećemo moći da postignemo. Mislim da se velika većina roditelja slaže sa nama ali je to ćutljiva većina, a ona manjina je uvek glasnija – kaže Vučković.

Neke škole, poput Četrnaeste beogradske gimnazije, dozvoljavaju da učenici nose bermude sa nogavicama ispod kolena, ali su zato nepoželjne pocepane farmerke, protiv kojih u Trinaestoj nastavnici nemaju ništa protiv.

Na pitanje zašto đaci ne smeju da nose bermude sa dužim nogavicama, Bojan Vučković kaže da očekuje da će to pitanje biti potegnuto u razgovoru sa đačkim parlamentom.

– Kad dozvolite bermude onda ulazite u prepirke da li je nešto do kolena, iznad ili na granici i cela priča postaje besmislena. To bi isto bilo kada bismo merili dužinu mini suknje ili razmatrali šta je pristojan dekolte. To su vrlo osetljive stvari i zato je lakše reći da bermude nisu dozvoljene – smatra Vučković.

Direktorka Četrnaeste gimnazije Marija Miletić priznaje da se i sama našla u mat poziciji upravo zbog toga što su dozvolili da mogu da se nose bermude ispod kolena.

– Deca sve pokušavaju, ali od odraslih zavisi da li ćemo biti dosledni u poštovanju pravila. Moramo imati podršku roditelja. Ako roditelj ne poštuje instituciju škole, ne možemo očekivati da to čine deca. Njihovo je da probaju, ali ako roditelj postavlja pitanje šta fali kratkim pantalonama i prekratkoj suknji i zašto nije dozvoljena majica na bretele sve gubi smisao – kaže Miletić.

Ona napominje da je Četrnaesta gimnazija među prvim školama pre nekoliko godina uvela pravila pristojnog odevanja. Direktorka kaže da je bilo dosta pitanja i komentara i da se dešava da neki učenici prekrše pravila.

Dečaci najčešće tako što dolaze u šortsevima i bermudama sa kratkim nogavicama, a devojčice sa majicama na bretele i topovima. Mini suknje su mnogo manji problem.

– Učenika koji se pojavi tako obučen pošalju kod mene i ja pozovem roditelja da dođe i da mu donese pristojnu odeću. Imamo u školi sportske majice sa nazivom škole pa je bilo slučajeva da devojčicama dam da obuku – ističe Miletić.

Ona se zalaže da se na nivou resornog ministarstva propiše jedinstven kodeks oblačenje za sve zaposlene u školama koji će i ličnim primerom pokazati da pristojnost mora da postoji.

– Ne mislim da treba da nosimo uniforme, ali ako ima volje vrlo lako se može opisati šta podrazumeva pristojno odevanje i toga bi onda trebalo svi da se pridržavaju – smatra Miletić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari