Na naslovnicama jugoslovenske štampe, na današnji dan 1939. godine, dominiraju vesti iz Trećeg Rajha. I dok Pravda prenosi stav Sovjetske Rusije da je odana ideji mira, Vreme piše o paktu o nenapadanju Rajha, Estonije i Letonije.
Jugoslovenski mediji i dalje pišu o poseti kneza namesnika Pavla i knjeginje Olge Hermanu Geringu u Drezdenu. Ipak, ovu posetu sagledavaju iz ugla svojih kolega koje su pratile posetu.
Kako piše Pravda, jugoslovenski novinari koji su bili pratnja jugoslovenskoj kraljevskoj porodici imali su prilike da se druže i razmenjuju iskustva sa kolegama iz Rajha.
Oni su zajedno obišli Ninrberg koji je, kako navodi Pravda, bio ukrašen nemačkim i jugoslovenskim zastavama kao i gradilište na kome se gradi po planovima firera.
Tu je i vest iz Vašingtona: „Finska ne može da primi garantije koje joj naturaju bez njenog pristanka“, izjavio je ministra spoljnih poslova te zemlje Erko, dok je Sovjetska Rusija odana ideji mira, prenosi Rojters poruke sa predaje akreditiva novog sovjetskog ambasadora Ruzveltu.
Pravda, pre tačno osamdeset godina, takođe piše o dešavanjima na evropskoj političkoj sceni. Spekuliše se o istovremenoj akciji italijanskih ambasadora u Parizu i Londonu o mogućim pregovorima Rima i Pariza.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme, na današnji dan 1939, prenosi da je potpisan Pakt Trećeg Rajha sa Estonijom i Letonijom.
Preciznije, potpisani su sporazumi o nenapadanju.
I to nije usamljena vest na naslovnici ovog lista kada je reč o Trećem Rajhu.
“Grandiozan doček legije Kondor u Berlinu” naslov je teksta praćenog fotografijama čete vojnika i Hitlera koji im, u društvu Geringa, otpozdravlja.
Tu je i kratka vest iz Švedske. U stokholmskom rudniku Hofors dogodila se nesreća. Kako prenosi Vreme, pad dizalice prouzrokovao je pogibiju četiri rudara.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.