Branko Bogićević, direktor JP „Veliki park“ koje gazduje gradskim bazenom u Užicu, saopštio je da „dvojica spasilaca nisu bila na pozicijama na kojima je trebalo da budu“ u trenutku kada je u vodu potonuo Užičanin Igor Bogosavljević (38), koji je od posledica utapanja preminuo na VMA.
Za Bogosavljevića prijatelji navode da se lečio od epilepisje, ali da je bio dobar plivač i u odličnoj fizičkoj kondiciji, jer je redovno vežbao i tvrde da njegovo utapanje, koje je nastupilo najverovatnije zbog epileptičnog napada 14. oktobra oko 11 časova, nisu primetili spasioci, već jedan kupač, koji je alarmirao drugu dvojicu spasilaca, a koji tog dana nisu radili, već su bili angažovani u školi plivanja. Nakon pružene prve pomoći, ubrzo je stigla hitna pomoć, pa je prevezen u užičku bolnicu, u koju je primljen u veoma teškom stanju i bio na aparatima za disanje do 16. oktobra kada je prevezen na lečenje u VMA, gde je preminuo tri dana kasnije.
– Igor je došao tog dana na bazen, kao prethodnih dana, jer je bio redovan posetilac. Pozdravio se sa prijateljima, seo na ivicu bazena, radio uobičajene vežbe u vodi, izašao na ivicu bazena i ponovo seo. Potom je opet ušao u vodu i potonuo. Jedan kupač ga je primetio i alarmirao spasioce, koji su vodili svoju školu plivanja i tog dana nisu bili u smeni na bazenu, koji su ga izvukli iz vode. Uspešno su ga reanimirali, priključila im se medicinska sestra iz ambulante, nakon čega su uspostavljeni srčana radnja i disanje, a potom je došla hitna pomoć i odvezla ga, ispričao je Bogićević na konferenciji za medije, osam dana nakon tragičnog događaja i pod pritiskom javnosti.
Dodavši da uprava tog preduzeća stoji na raspolaganju državnim organima, on je naveo da zaposleni na bazenu nisu znali za zdravstvene probleme pokojnika i da ne zna koliko dugo je bio pod vodom. Na insistiranje novinara da objasni gde su bila dvojica spasilaca u trenutku nesreće, on je otkrio da je „jedan bio bio u ambulanti, a drugi na doručku u okviru tog objekta“, te da postoji video zapis celog događaja i da će sve okolnosti biti poznate nakon istrage državnih organa.
„U ovom trenutku ne znamo tačan uzrok i samo možemo da sumnjamo, ali svesni smo tragičnih posledica i izražavamo duboko saučešće porodici i prijateljima“, rekao je Bogićević na pitanje da li je tragedija mogla da se spreči da su spasioci bili na svojim pozicijama. Upitan da li će podneti ostavku, on je rekao da to „zavisi od nalaza obdukcije i istrage“ te da od tih nalaza i „eventualnog pokretanja krivičnog postupka zavisi i to da li će protiv dvojice spasilaca, koji u trenutku nesreće nisu bili na kupalištu, preduzeti disciplinske mere“. Objasnivši da je na bazenu zaposleno ukupno 34 radnika, među kojima je osam spasilaca od kojih dvojica dežuraju u jednoj smeni, Bogićević je rekao da je to u skladu sa propisima koji se odnose na bazene manje od 1.000 kvadrata, kakav je užički.
U subotu se oglasila i gradska vlast i izrazila saučešće porodici, a potom istakla da je „uverena u to da će nadležni organi u najkraćem mogućem roku utvrditi sve okolnosti i uzroke ove tragedije“. „Ukoliko se utvrdi postojanje elemenata krivične ili neke druge odgovornosti bilo kog lica za ovu tragediju, Grad Užice će preduzeti sve zakonske disciplinske mere u sklopu svojih ovlašćenja i o tome obavestiti javnost“, navedeno je u saopštenju Grada Užica.
Za pet godina više od 40 spasavanja
– Za pet godina, imali smo više od 40 spasavanja na bazenu, ali mi o tome ne govorimo u javnosti, jer je to naš posao. Bilo je više stotina intervencija i medicinske službe, zbog lakših i ređe težih povreda“, rekao je Bogićević i dodao da je užički bazen za pet godina posetilo više od pola miliona ljudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.