Na proslavi Dana nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, kod ambasadora SAD u Srbiji Kristofera Hila, u ponedeljak su bili pisutni političari sa obe strane – i vlasti i dela opozicije, ali i poglavar Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Porfirije, što je izazvalo brojne reakcije na društvenim mrežama.
Mnogi su se pitali šta će on uopšte tu, imajući u vidu kakve stavove zastupa, dok su neki od njih primetili da se SPC nije oglasila saopštenjem o patrijarhovom prisustvu kod američkog ambasadora, imajući u vidu da je Info služba SPC ažurna, te da građane redovno obaveštava o svim aktivnostima patrijarha Porfirija.
Verski analitičar Vladimir Veljković za Danas navodi da je do sada Info služba SPC-a redovno beležila susrete patrijarha i članova Sinoda sa raznim stranim diplomatskim predstavnicima, bilo da je reč o licima koja su zvanično akreditovana u Republici Srbiji, od strane svojih vlada, ili da su u pitanju osobe koje su bile u raznim diplomatskim misijama posete Srbiji.
„Doduše, informacije koje je Info služba SPC-a plasirala javnosti sa tih susreta su po pravilu uvek bile šture i protokolarne i nisu donosile više obaveštenja o sadržaju razgovora sa tih susreta, a i zašto bi, kada su nacionalistički i konfliktni stavovi Sinoda i Sabora SPC-a odavno i dobro poznati domaćoj i stranoj javnosti. I javno su ponovljeni nebrojeno puta proteklih decenija“, objašnjava Veljković.
Ipak, dodaje da je u ovom slučaju izostala i štura informacija o poseti patrijarha američkoj ambasadi stoga što ona ne ide u prilog sada već zvaničnom kursu etnofiletističke politike SPC-a, koja se odvija u znaku promocije Justina Popovića, „glavnog antizapadnog političkog ideologa SPC-a i saradnika srpskih fašista za vreme Drugog svetskog rata i fašističke okupacije“.
„Njegova ikona je početkom godine bila uručena i ruskom diktatoru Vladimiru Putinu, tako da možemo reći da je Justin Popović postao simbol srpsko-ruskog zajedništva u borbi protiv EU, ljudskih prava i demokratije. Stoga SPC-u nije u neposrednom interesu da njihovi proruski simpatizeri vide da je patrijarh bio u američkoj ambasadi, a ako je moguće dobro bi bilo da se ta informacija nekako sakrije i od ruskih saveznika, mada ne verujem da su u tome zaista i uspeli“, ističe Veljković.
Ukazuje da je patrijarh postao deo uže Vučićeve svite i jedan je od njegovih najvažnih političkih saradnika, koji ima zadatak da obezbedi religioznu sankciju Vučićevom autoritarnom režimu lične vlasti.
„U tom smislu je njemu bilo mesto u američkoj ambasadi pored Vučića. A da li je to u skladu sa patrijarhovim antizapadnim stavovima, rekao bih da jeste. Naime, poseta američkoj ambasadi upravo dodatno utvrđuje patrijarha u uverenju da ga i amerikanci prihvataju kao srpskog duhovnog vođu ili kao nekog ko je, za sada, blaža varijanta iranskih ajatolaha“, zaključuje Veljković.
Miroslav Parović iz Narodnog slobodarskog pokreta navodi da se, nažalost, SPC sve više ponaša kao populistička stranka umesto kao najozbiljnija organizacija koju ovaj narod ima.
— Jelena Petrović (@cafebizzare) July 3, 2024
„Apsolutno nije sporno da patrijarh odlazi na obeležavanje Dana nezavisnosti SAD jer naša crkva ima eparhije i episkope koji su u SAD veoma uvaženi. Takođe, stotine hiljada Srba živi u Americi i istorijski gledano su tamo ostavili neizbrisiv trag, a što bi sve trebalo da bude razlog za neke buduće odnose dve zemlje i dva naroda“, ukazuje Parović.
Zbog toga, ne razume zašto se SPC nije oglasila, osim već navedenog nepotrebnog političkog populizma.
„Ono što je za mene bilo problematično je činjenica da je na dan prijema u ambasadi SAD bio početak Apostolskog posta i da protokol to nije konstatovao pa smo tako dobili scenu u kojoj patrijarh nazdravlja sa čašom vina. Doduše, ambasador Hil je rekao da je u pitanju vino iz Srbije tako da je možda iz vinarije „Šapat“ koju vole i Vučić i Dodik, ali i patrijarh i pojedini strani ambasadori“, ističe Parović.
Prijemu u ambasadi SAD u Beogradu prisustvovali su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević, brojni članovi Vlade, poput ministara Marka Đurića, Dejana Ristića, Usamea Zukorlića, Siniše Malog, ministarki Dubravke Đedović Handanović, Tatjane Macure, ali i bivša ministarka Zorana Mihajlović. Takođe, prisutna je bila i predsednica Vlade AP Vojvodine Maja Gojković, kao i direktor BIA Vladimir Orlić.
Hil je dočekao i predsednika SPO Vuka Draškovića, osnivača LSV Nenada Čanka, kao i predsednika opozicionog Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića i kandidata za gradonačelnika Niša ove stranke Đorđa Stankovića, kao i druge brojne javne ličnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.