SPC tajnovita o potezima prema Đukanoviću 1Foto: FoNet/ SPC

Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve razmatrao je na jučerašnjoj sednici u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu položaj SPC u Crnoj Gori i napetosti koje je izazvao poslednji crnogorski Predlog zakona o verskim zajednicama, potvrđeno je Danasu u visokim crkvenim izvorima.

Ovim predlogom zakona, planira se oduzimanje imovine SPC koja bi trebalo da pređe u državne ruke.

Danasu je u vrhu SPC potvrđeno da su sednici Sinoda juče prisustvovali i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) i episkop budimljansko-nikšićki Joanikije (Mićović). U crkvenim izvorima nezvanično se tvrdi da nije bilo posebnih odluka u vezi Crkvom u Crnoj Gori, mada se istovremeno spekuliše da SPC ne želi da unapred najavljuje svoje eventualne poteze u zaštiti svojih istorijskih, pastirskih i imovinskih prava.

Vlada Crne Gore u Predlogu zakona o slobodi veroispovesti predvidela da „svi verski objekti koji su bili imovina države Crne Gore pre gubitka njene nezavisnosti i pripajanja Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1918, a koji kasnije nisu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke verske zajednice, budu prepoznati kao državna svojina“. Takvo zakonsko rešenje je već odbačeno 2015. zbog protivljenja vernika i arhijereja SPC u Crnoj Gori, koji ni tad, a ni sad nisu konsultovani tokom pripreme predloga zakona.

Početkom nedelje povodom ovog slučaja oglasila se i Venecijanska komisija koja nije osporila nameru crnogorskih vlasti da preuzmu vlasništvo nad verskim objektima u Crnoj Gori, ali je preporučila niz izmena u nacrtu Zakona o slobodi veroispovesti kad je reč o imovini verskih zajednica. Ključno je da se vlasništvo nad verskim objektima može promeniti posle konačne upravne ili sudske odluke. Pravni eksperti Venecijanske komisije smatraju da crnogorski nacrt Zakona treba da pruži dodatne detalje, objašnjenja i proceduru kojima bi se zadovoljio Protokol Evropske konvencije o ljudskim pravima koji se odnosi na zaštitu imovine.

Etnofiletizam i jeres

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović nedavno je negirao spekulacije da je priča o verskoj imovini pokrenuta u dogovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, zbog „disciplinovanja mitropolita Amfilohija“, kao velikog kritičara Vučićeve politike na KiM. Đukanović je tada odgovarajući na pitanje da li očekuje da Carigradska patrijaršija prizna autokefalnost u poretku kanonskih pravoslavnih crkava nepostojeću Crnogorsku pravoslavnu crkvu, odgovorio potvrdno, napominjući da bi svako drugačije razmišljanje bilo „suprotno kanonskom pravu i temeljnom principu etnofiletizma“. Etnofiletizam – verski nacionalizam je na Pravoslavnom saboru u Carigradu 1872. osuđen kao jeres.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari