Pošto su se na internet sajtu francuskog dnevnika Mond pojavile informacije da je američka Nacionalna agencija za bezbednost (NSA) snimila 70,3 miliona telefonskih poziva Francuza, ministri spoljnih i unutrašnjih poslova Loran Fabijus i Manuel Vals izjavili su da je to „neprihvatljivo“.

Fabijus je, po dolasku na ministarski sastanak EU u Luksemburgu, rekao da je odmah pozvao ambasadora SAD u Parizu na razgovor. „Praksa između partnera, koja narušava privatni život, apsolutno je neprihvatljiva. U svakom slučaju, treba vrlo brzo osigurati da se to više ne dešava“, rekao je Fabijus novinarima. Mond se poziva na dokumente bivšeg službenika NSA Edvarda Snoudena, koji je u junu objavio tajne podatke o američkim programima prisluškivanja i nadzora komunikacija širom sveta. Fabijus je objasnio da je Francuska već tada reagovala, ali da „očigledno treba ići mnogo dalje“.

Mond je naveo da NSA ima više metoda prikupljanja podataka – automatsko aktiviranje snimanja razgovora kada se koriste određeni brojevi u Francuskoj, snimanje SMS poruka na osnovu ključnih reči i sistematsko čuvanje istorije poziva svakog ciljanog broja. U dokumentima ima dovoljno objašnjenja, navodi Mond, da se veruje da su na meti prisluškivanja bile osobe za koje se veruje da su povezane s terorističkim aktivnostima, ali i pojedinci iz francuskih poslovnih, političkih krugova i iz državne uprave.

Ministar Vals je izjavio da Francuska traži od SAD da pruži „objašnjenja“ za ova „šokantna“ otkrića. Vals je za privatni radio Evropa 1 rekao da je očigledno da s novim komunikacionim tehnologijama treba uvesti neke propise i da se to odnosi na sve zemlje. „Ako je neka zemlja prijateljska, saveznička, špijunirati Francusku ili druge evropske zemlje, potpuno je neprihvatljivo“, istakao je Vals. Mond je u julu, podseća Bi-Bi-Si, objavio da francuska vlada čuva veliku količinu ličnih podataka njenih građana na „super-računaru“ u sedištu obaveštajne službe DGSE. Kako je tada navedeno, veze unutar Francuske i sa drugim zemljama bile su nadzirane, a imejlovi, SMS poruke, telefonske i internet evidencije se čuvaju godinama.

Slični programi nadzora komunikacija otkrivena su za Veliku Britaniju i Nemačku, prema dokumentima koje je obelodanio Snouden. Inače, mete SAD su bili rivali, poput Kine i Rusije, ali i saveznici, kao što su EU i Brazil. NSA je nakon toga bila prinuđena da prizna da je nadzirala milione imejlova i telefonskih poziva američkih građana. Snouden se trenutno nalazi u Rusiji, pošto mu je odobren jednogodišnji azil. Vašington traži da on bude izručen kako bi mu se sudilo zbog špijunaže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari