špijuniranjeFoto: pongsuk sapukdee / Shutterstock.com

Afera špijuniranja novinara i aktivista dobila je nastavak. Nakon što je organizacija „Amnesty International“ objavila izveštaj o tome da Ministarstvo unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativna agencija nezakonito prate za vlast nepodobne osobe, više nevladinih organizacija obznanilo je dokaze koji potkrepljuju te navode.

Negiraju MUP i BIA da nezakonito špijuniraju novinare i aktiviste, da su im nasilno otključavali telefone i u njih ubacivali špijunske softvere tokom saslušavanja. Za njih je to senzacionalizam.

Zato je nevladin sektor udruženo predstavio javnosti deo dokaza o nezakonitom praćenju i nadzoru pojedinaca i njihovog okruženja.

„Potpuno neselektvini nadzor, vi sa jednim telefonom ulazite u živote mnogih, mnogih ljudi“, kaže Filip Milošević iz SHARE fondacije, prenosi N1.

„Slika ekrana pokazuje da je 1.846 kontakata ekstraktovano iz telefona aktiviste udruženja Krokodil“, kaže Nevena Martinović iz SHARE fondacije.

Dokaz broj dva – forenzički tragovi o prodoru u sistem uređaja.

„Ono što bih vam posebno skrenula pažnju jeste taj „log“ koji se desio 3. novembra u 11:40 i to je upravo instalacija špijunske aplikacije ‘NoviSpy’“, kaže Martinović.

Koja je potom slala podatke na određeni server putem posebne IP adrese.

„Ono što jeste zanimljivo jeste da se ova IP adresa povezuje direktno sa BIA“, dodaje Martinović.

„Mi ovde imamo nekoliko krivičnih dela, pre svega, proizvodnja računarskog virusa, pristup nezaštićenim računarskim sistemima, neovlašćena obrada podataka i tako dalje…“, kaže Milošević.

„Naš pravni okvir zaista ne pruža pravni osnov za ovako intruzivne mere…“, kaže Dušan Pokuševski iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Pa je podneta krivična prijava, a očekuje se reakcija mnogih – među ostalima, Tužilaštva za visokotehnološki kriminal, Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti, Zaštitnika građana. SHARE je sa saradnicima za njih odradio dobar deo posla, samo je pitanje žele li time da se bave.

Ne budu li hteli, pokucaće se na vrata međunarodnih sudova. O svemu su već obavešteni i Savet Evrope i Ujedinjene nacije. Naročito jer je korišćen i softver – norveška donacija za borbu protiv kriminala, za koji su nevladine organizacije godinama upozoravala da može da se zloupotrebi.

„Zašto? Zato što znamo priprodu vlasti“, kaže Predrag Popović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Ni MUP ni BIA nisu se odazvali da prokomentarišu rezultate istrage koji ih inkriminišu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari