Čerupanje obeliska „Sloboda“ na Fruškoj gori, sa kojeg je tokom prethodnih meseci u više navrata skinut bronzani reljef, još jednom je otvorio pitanje nemara države prema spomenicima.
Sa fruškogorskog spomenika posvećenom NOB-u u Vojvodini u oktobru i u februaru ukraden je bakarni reljef duži od 12 metara. Do danas taj spomenik nije dobio ni osnovnu zaštitu u vidu kamere za video-nadzor.
Zbog komplikovanog sistema određivanja nadležnosti, spomenici su neprestano na meti lopova koji, po pravilu, ne budu uhvaćeni. Tako je spomenik „Sloboda“ u sklopu Nacionalnog parka „Fruška gora“, čija se čuvarska kućica nalazi tik uz spomenik, a ipak je u evidenciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici, koji vrši samo povremeni nadzor i evidentira štetu. I jedni i drugi odriču odgovornost za nastalu štetu. Tako u mitrovačkom Zavodu kažu: „U našoj nadležnosti je izdavanje mera i uslova tehničke zaštite, dakle, pravni aspekt. Zaštita spomenika u fizičkom smislu nije u našoj nadležnosti.“
Istovremeno, kako za Danas objašnjavaju u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike, u njihovoj nadležnosti je sanacija i rekonstrukcija istorijskih spomenika koji predstavljaju baštinu oslobodilačkih ratova Srbije, ali ne i redovno održavanje.
„Sprovođenje mera obezbeđenja spomenika od vandalizma nije u nadležnosti ovog Ministarstva. Prema ustaljenoj praksi, teritorijalno nadležni zavodi za zaštitu spomenika kulture na osnovu poziva Ministarstva, svake godine dostavljaju predloge projekata sanacije i rekonstrukcije spomenika sa teritorije za koju su nadležni. U skladu sa pozitivnim propisima, redovno održavanje spomenika, u koje spadaju i mere obezbeđenja, u nadležnosti je lokalnih samouprava“, navodi se u dopisu iz Ministarstva rada.
Dok više ustanova odbacuje odgovornost iz svoje nadležnosti, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje, koji nema nikakvu formalno-pravnu nadležnost, ove godine će dodeliti 3,5 miliona dinara za obnovu spomenika „Sloboda“. Zajedno sa ovim, Pokrajina će ove godine finansirati restauraciju spomenika žrtvama fašističkog terora u Sirigu, ali i potpunu obnovu Muzeja Batinske bitke u Bezdanu, za šta je opredeljeno šest miliona dinara.
Slaviša Grujić, pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje, kaže za Danas da su u muzeju u Bezdanu zatekli „malo je reći, đubrište“.
– S druge strane Dunava, u Hrvatskoj, spomenik je uređen, obasjan rasvetom. Ja sam tražio da se to sredi, i mi smo preko Fonda za kapitalna ulaganja obezbedili pare. Pogotovo što se ove godine obeležava 70 godina od početka Batinske bitke – kaže Grujić.
Sramotan odnos prema NOB-u
– Mi, kao društvo, uopšte nemamo odnos prema spomenicima ni prema ljudima koji su dali svoje živote. Narodno-oslobodilačka borba je u ovakvoj klimi tokom prethodnih 25 godina postala sramota. Takva je sudbina zadesila i spomenik na Fruškoj gori. Pokrajina je reagovala nakon prvih oštećenja, u oktobru prošle godine, i opredelili smo sredstva za obnovu spomenika – kaže Slaviša Grujić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.