Ispred zgrade „Glasa Podrinja“, RTV Šabac i Dopisništva RTS-a, otkriven je spomenik nastradaloj ekipi šabačkog Dopisništva RTS-a 9. oktobra 1991.
U Kvartu sećanja, u ulici koja od aprila ove godine nosi njihova imena, okupili su se članovi porodica, kolege i prijatelji, predstavnici Grada Šapca na čelu sa gradonačelnikom Zelenovićem i darodavac Slobodan Pavlović.
Tanja Dimitrić Mijailović, urednica Dopisništva RTS-a u Šapcu, rekla je da niko ne može da vrati vreme ili utiče na događaje.
– Za nezaborav za one koji su bili uzor profesije, koji su ostavili pečat u ovom gradu i nama utrli medijski put. Za svaki dug kažemo da ima neka ograničenja, a ovaj naš dug njima je nemerljiv. To je zajednička želja svih šabačkih novinara da ostavimo trag upravo ovde odakle su i polazili na svoje terene, odakle su nažalost krenuli i na svoj poslednji. Zato je ovo novinarski kvart sećanja, zalog profesije za nezaborav, istakla je Tanja Dimitrić Mijailović.
Slobodan Pavlović, koji je poklonio spomenik, rekao je da je prošlo 27 godina od kada su nastradali članovi šabačke novinarske ekipe, ali da sećanje na njih traje i danas. On je podsetio na dobru saradnju sa Dopisništvom RTS-a u Šapcu i kazao da je poklon-spomenik najmanje što su on i njegova supruga mogli da doniraju kako bi se očuvala uspomena na nastradale.
Gradonačelnik Zelenović zahvalio se svim novinarima u Šapcu koji su pokrenuli inicijativu da se u ulici u kojoj se nalazi nekoliko medija postavi spomenik kolegama koji su nastradali.
– Čini mi se da danas svi zaboravljaju koliko je novinarska profesija važna i koliko je njihov posao važan za naše društvo. Mnogi Šapčani su me pitali zašto spomenik nije ranije postavljen, a ja nisam imao odgovor na to pitanje. Šabac je slobodan grad i sloboda je najvažnija civilizacijska vrednost. A novinari su zaloga slobode i demokratskog društva, podvukao je gradonačelnik. U ime porodica nastradalih obratio se Ognjen Amidžić, sin Zorana Amidžića, i napomenuo da je teško sabrati utiske na današnji dan i datum koji će ostati urezan u životima njihovih porodica.
– Zahvalni smo kolegama novinarima i Gradu. Ulica je ponela njihovo ime, spomenik je baš ispred televizije, a to je potvrda da nisu zaboravljeni. Svim članovima naše četiri porodice je drago zbog toga. Samo mi je žao što počinioci ovog zločina nisu uhvaćeni ni posle 27 godina, kazao je Amidžić.
Inicijativu da ulica u kojoj se nalazi sedište šabačkih medija ponese ime po stradalim novinarima pokrenula je Tanja Dimitrić Mijailović, a to su jednoglasno podržali i odbornici gradske skupštine.
Nadležni u Srbiji ćutali
Četvoročlana TV ekipa iz Šapca poginula je devetog oktobra 1991. godine na Baniji. Bili su na profesionalnom zadatku da izveštavaju o rezervistima Drinske divizije, a na njihov automobil, iz zasede, ispaljeno je više od stotinu metaka. Poginuli su Zoran Amidžić, šef dopisništva RTS, Bora Petrović, snimatelj, Dejan Milićević, tonac, i Sretan Ilić, urednik u Radio Šapcu. Nakon toga, dokumenta iz Amidžićeve torbe prezentovana su u jednom zagrebačkom tabloidu, ali niko od nadležnih u Srbiji nije podneo zahtev za istragu ovog ratnog zločina. Spomenik novinarskoj ekipi donirali su Mira i Slobodan Pavlović iz Čikaga, iz Amerike prenet je i postavljen kod Pavlovića ćuprije, kasnije premešten kod Univerziteta Slobomir u Bijeljini, a na molbu Grada Šapca i šabačkih novinara postavljen je ispred zgrade Glasa Podrinja i Dopisništva TV Šapca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.