Članovi Predsedništva Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) koji su juče boravili u Vranju želeći da pruže podršku radnicama Jumka koje već treći dan štrajkuju glađu na devetom spratu upravne zgrade ove tekstilne kompanije, imali su puno problema da uđu u zgradu i samo prisebnošću obe strane izbegnuti su teži incidenti, ali i moguća upotreba oružja.
Članovi Predsedništva Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) koji su juče boravili u Vranju želeći da pruže podršku radnicama Jumka koje već treći dan štrajkuju glađu na devetom spratu upravne zgrade ove tekstilne kompanije, imali su puno problema da uđu u zgradu i samo prisebnošću obe strane izbegnuti su teži incidenti, ali i moguća upotreba oružja.
– Iako smo policiji i svim nadležnim organima uredno najavili naš dolazak, ispred zgrade su nas dočekali policajci i radnici obezbeđenja kompanije koji su nosili oružje. Tu su bili i predstavnici Samostalnog i sindikata Nezavisnost koji ne podržavaju štrajk radnica konfekcije – rekla je na konferenciji za novinare predsednica ASNS Ranka Savić.
VELIČKOVIĆ: Živa neću izaći iz Jumka
Predsednica Štrajkačkog odbora radnika Konfekcije u Jumku Snežana Veličković u telefonskoj izjavi za Danas rekla je sasvim emotivno i kroz suze: „Ovo nije moja lična borba ovo je borba za spas cele kompanije. Ja živa odavde neću izaći“.
Novinari beogradskih i lokalnih redakcija i juče su o štrajku glađu radnica konfekcije Jumka mogli da informacije dobijaju samo telefonom, jer obezbeđenje na ulazu u upravnu zgradu nije dozvoljavalo ulazak novinarima, pravdajući ljubazno to odlukom generalnog direktora Miodraga Tasića.
Ona je navela da je bilo gužve kada su pokušali da uđu u zgradu, da je jedna radnica lakše povređena, te da je povrede zadobio i funkcioner ASNS Dragan Milovanović, jer je došlo do konflikata između predstavnika sindikata i obezbeđenja kompanije. Pripadnici policije koji su bili na licu mesta nisu intervenisali, ali je situacija bila na ivici da dođe do većih sukoba.
– Mi smo zatražili i prijem kod predsednika i premijera Srbije, a vezano za ovaj slučaj, jer je nehuman odnos prema ljudima koji kroz najteži oblik sindikalne borbe, štrajk glađu, pokušavaju da ostvare svoja prava – rekla je Savićeva, koja je uspela da se posle pregovora sa obezbeđenjem sretne sa štrajkačima na devetom spratu upravne zgrade.
Ona je konstatovala da se Snežana Veličković, koja predvodi Štrajkački odbor, nalazi u „stanju potpune iscrpljenosti, te da uopšte nije nerealna njena pretnja da će skočiti sa sprata upravne zgrade“. Delegacija ASNS uspela je da štrajkačima dostavi vodu i sokove, ali je na konferenciji za novinare Dragan Milovanović rekao da „štrajkači do sada nisu imali posetu lekara, niti dostavu lekova i vode, što je u ovakvim situacijama normalno“.
– Dobili smo uveravanja da štrajk ne ometa proces proizvodnje ni u jednom delu Jumka, a ni u preduzeću Zamber. Ali kada neko ne dozvoljava razgovor sa štrajkačima, a pri tom ispred zgrade drži naoružane ljude, a policija sve to mirno gleda, onda je reč o nekoj vrsti zatvora – rekao je Milovanović.
Članovi predsedništva ASNS danas nisu imali susrete s direktorom Kompanije Jumko Miodragom Tasićem i direktorom Preduzeća Zamber Sinišom Bundalom jer su ovi bili na službenom putu u Beogradu. Gradonačelnik Vranja Miroljub Stojčić, u skladu sa svojim obavezama, sastanak s predstavnicima ASNS zakazao je u prepodnevnim satima, o čemu je ASNS bio obavešten, ali do njega nije došlo jer je delegacija ovog sindikata u Vranje stigla nešto pre četrnaest časova.
Ispred upravne zgrade „Jumka“ bilo je i radnika koji ne podržavaju štrajk glađu konfekcionarki, upućujući pri tom pogrdne reči na račun funkcionera ASNS, govoreći da „na ovaj način oni žele da bez posla ostave oko 2.800 radnika koji trenutno rade i primaju zarade svakoga meseca“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.