Devet fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici prijavilo je niz studijskih programa u trećem ciklusu akreditacije visokoškolskih ustanova. Zbog administrativnih problema jedino Fakultet tehničkih nauka nije stigao da priloži kompletnu dokumentaciju za treći ciklus, ali će učestvovati u četvrtom krugu – kaže za Danas rektor Univerziteta u Prištini Zdravko Vitošević.

On napominje da je Senat Univerziteta dao saglasnost za akreditaciju samo onih studijskih programa koji zadovoljavaju propisane standarde kada je rečo prostoru, opremi i kadrovima koji izvode te programe. Prema njegovim rečima, mali broj studijskih programa nije dobio zeleno svetlo Senata.

– Na našu sreću, veliki broj nastavnika i saradnika Univerziteta u Prištini koji danas funkcioniše u Kosovskoj Mitrovici je ostao s punim radnim vremenom na našem univerzitetu. Trenutno je zaposleno više od 750 nastavnika i saradnika, a 201 nastavnik dolazi s drugih univerziteta – kaže rektor Vitošević.

Uz veliku pomoćministarstava prosvete, nauke, kulture i za Kosovo i Metohiju, sedam fakulteta, koji se nalaze u Kosovskoj Mitrovici i dva u Zubinom Potoku uspeli su da obezbede odgovarajući prostor za izvođenje nastave. Vitoševićkaže da im je najteže bilo da ispune standarde u vezi sa opremom, ali da su to uspeli zahvaljujući naučnoistraživačkim projektima.

– Ministarstvo nauke podržava 46 naših naučnoistraživačkih projekta, od čega su 43 od nacionalnog značaja, a tri su međunarodna. Sredstvima iz tih projekata Univerzitet i fakulteti koji su se prijavili za akreditaciju su nabavili opremu. Sporazumom, potpisanim u martu 1998. godine, došlo je do podele prostora, opreme i kadrova na Univerzitetu u Prištini za nastavu na srpskom jeziku, za nastavu na albanskom i na turskom. Prostor i oprema koju smo bili primorani da ostavimo u Prištini do danas nam nije obeštećena. Znamo da u delu tog prostora boravi vojni deo misije Ujedinjenih nacija i da sada treba da ga preuzme evropski deo misije. Nadamo se da će Evropska komisija imati razumevanja i da ćemo biti obeštećeni – ističe Vitošević.

Komentarišući mišljenje koje se čuje u delu javnosti da su diplome Univerziteta u Prištini stečene na razno-razne načine i da je njihov kvalitet pod znakom pitanja, rektor Vitoševićkaže da je to jedan od razloga zbog čega su „među prvima ušli u trku za obezbeđivanje kvaliteta“.

– Prijavili smo se za eksternu evaluaciju kvaliteta kod Evropske univerzitetske asocijacije i očekujemo da posete naš univerzitet u aprilu iduće godine. Što se tiče priznavanja ranije stečenih diploma, mi smo deo visokog obrazovanja Srbije i Konferencije univerziteta Srbije i sve diplome koje su izdate su validne – tvrdi Vitošević.

Ista pravila za sve

Na pitanje da li će Univerzitet i fakulteti u njegovom sastavu imati novca da plate troškove akreditacije, Vitoševićodgovara da „ista pravila važe za sve“ i da su se „za to spremali“. On dodaje da je Ministarstvo za Kosovo i Metohiju obećalo da će platiti deo tih troškova, dok će ostatak snositi fakulteti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari