Spremni sektori odbrane 1

U Šapcu je danas održana sednica Štaba za vanredne situacije kojoj su prisustvovali svi predstavnici nadležnih institucija: vodoprivrednih i komunalnih preduzeća, Doma zdravlja, policije i komunalne policije, Gradske uprave…

Sednica Štaba za vanredne situacije sazvana je zbog upozorenja koje je izdao Sektor za vanredne situacije. Na sednici su predstavnici VP „Sava“ naveli da je vodostaj Save kod Šapca trenutno je 276 cm, daleko od vanredne odbrane od poplava koje se uvode kada je vodostaj 500 cm.

– Vodostaj na Savi kod Šapca je nizak za ovo doba godine, a kanali drugog reda popunjeni do trećine kapaciteta, tako da ima dovoljno mesta da se primi sva voda, te za sada nema nikakvih opasnosti od najavljenih obilnih padavina. Ovo je preventivna sednica, ispitali smo vodotokove prvog i drugog reda, kanalsku mrežu i kanalizaciju koju održavaju naša preduzeća – sve je pod kontrolom i nema nikakvih opasnosti. Štab funkcioniše na isti način na koji je funkcionisao i proteklih nekoliko godina. Komuniciramo jedni sa drugima, vodimo računa i čekamo da vidimo kako će ova situacija proći, rekao je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović, koji je po funkciji šef Štaba za vanredne situacije.

On je dodao da je od pet rizičnih kilometara nasipa na Savi kod Čevrntije ostalo samo 300 metara koji eventualno mogu biti problematični.

– Što se tiče nasipa na reci Savi, dobili smo informaciju od izvođača da su u toku radovi i da od prethodnih pet kilometara koji su bili rizični sada imamo samo 300 metara koji eventualno mogu biti rizični, ali da preduzeće koje izvodi radove, a to je „Jugokop Podrinje“, vodi računa i ima sva potrebna sredstva, u skladu sa ugovorom, da zaštiti to područje ako dođe do neuobičajeno visokog vodostaja Save, objasnio je Zelenović.

Nakon poplava 2014. godine, gradske vlasti uložile su više od sto miliona dinara u prokopavanje i čišćenje vodotokova drugog reda u dužini od stotinu kilometara. Najkritičnije bilo je na obaloutvrdi kod Čevrntije, dvadesetak kilometara od Šapca, gde su dobrovoljci danima polagali vreće sa peskom. Od prošle godine počeli su radovi na izgradnji ove obaloutvrde, u dužini od oko četiri kilometra. Ove radove kao i radove na obaloutvrdi na Drini finansira EU u iznosu od deset miliona evra. Pored toga Evropska unija finansirala je program prekogranične saradnje Šapca i Slavonskog Broda sa više od pola miliona evra. Nabavljeni su čamci za spasavanje, crpne pumpe, terenska vozila kao i medicinska oprema potrebna u uslovima poplava.

Umeren porast vodostaja

Vodostaj Save kod Šapca je na koti od 265 centimetara, što je za 21 više u odnosu na prethodni nivo. U narednim danima očekuje se da nivo reke poraste za još pola metra. Nadležni kažu da nema razloga za brigu, a redovne mere odbrane, na ovom delu reke proglašavaju se kada je vodostaj preko 400 centimetara. Inače, tokom poplava u Srbiji, u maju 2014. godine, u Šapcu je zabeležen rekordan vodostaj od 665 centimetara. Tada su pale velike količine kiše, oko 200 litara po kvadratnom metru, tako da je za 90 centimetara bio viši vodostaj od do tada zabeleženog najvećeg vodostaja. U nebranjenom delu poplavljeno je nekoliko hiljada hektara, a štete su iznele više od milijardu dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari