Učitelj Novica Đorđević iz Caribroda kaže da najopasnija bolest više neće mučiti čovečanstvo jer je on pronašao lek, piše list vreme 24. juna 1939. godine.
Njegova supruga tvrdi da se lekom svog muža izlečila za 10 dana, i da se sada jako dobro oseća.
Međutim, učitelj Đorđević odbija da kaže bilo šta o svom leku, ali da bi pristao da se ovaj lek ispita u prisustvu profesora i specijalista, prenosti Vreme.
Na naslovnoj strani list Vreme piše o saopštenju u kome se navodi da je englesko Minstarstvo spoljnih poslova dobilo obaveštnje iz Moskve da Sovjetska Rusija ne smatra kao zadovoljavajuće poslednje predloge Londona.
Gospodin Molotov traži od Engleske da pristane na bezuslovno davanje garancija Letoniji, Estoniji i Finskoj, prenosi Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Pravda istog dana prenosti Avasovu vest da je jedna ličnost iz Bele Kuće izjavila da je Japan ubeđen da britanska i francuska vlada u ovom trenutku ne mogu iz Evrope da udalje svoje pomorske snage.
Kako u tekstu navode, događaji na Dalekom istoku postaju opasni izazivaju sve veću zabrinutost, dok sa druge strane Moskva pokazuje sve manje volje da sklopi sporazum sa zapadnim silama i počinje trgovinske pregovore sa Nemačkom.
Na zabavnim stranama list Pravda piše o javnoj prodaji na kojoj su prodati zlatnici konjušara Luja petnaestog.
Na aukciji u Parizu prodato je 14 kilograma zlata koje su sasvim slučajno otkrili radnici dok su pijucima udarali u zidove jedne kuće.
Kasnije je utvrđeno da se radi o 250 zlatnika iz vremena francuskog kralja Luja petnaestog, piše Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.