Građani Mađarske i Srbije godišnje najviše vremena provedu na bolničkom lečenju, pokazuju dostupni podaci Evropskog zavoda za statistiku (EUROSTAT) za 2017. godinu.
Prema poslednjim podacima EUROSTAT-a, koji su dostupni za 2017. godinu, među članicama Evropske unije, prosečno vreme koje građani provedu u bolnici se kreće od 4,5 u Holandiji pa sve do 9,8 dana u Mađarskoj.
Od 36 evropskih zemalja koje su ušle u uzorak, sa 9,7, Srbija je na drugom mestu po broju dana koje građani godišnje provedu u bolnici. Ispred nas je samo Mađarska, i to sa 9,8 bolničkih dana.
I pored toga što je više pacijentkinja, u proseku su muškarci više vremena provodili u bolnici od žena u većini zemalja EU.
Za nas je zanimljiviji region, gde je Hrvatska sa 8,7 bolničkih dana odmah iza Srbije, a slede ih Crna Gora sa 8,5, i Slovenija sa 7,1.
Reč je o pacijentima koji su primljeni u zdravstvenu ustanovu, a potom zadržani zbog dijagnostike i lečenja minimum jedan dan, odnosno duže od 24 časa.
Prosečno vreme provedeno u bolnici je izračunato deljenjem broja bolničkih dana pacijenata (datum otpusta minus datum prijema), sa brojem otpusta, tokom jedne godine.
EUROSTAT podatke prikuplja od zvaničnih institucija država i organizuje ih u baze podataka koje su besplatno dostupne za korišćenje na njihovom zvaničnom sajtu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.