Većina evropskih medija pozdravila je „neočekivano ubedljivu pobedu proevropskih snaga u Srbiji“ na parlamentarnim izborima u nedelju. Nemački mediji u prvi plan ističu da je lista Borisa Tadića postigla ‘’senzacionalnu pobedu’’, ali da je i dalje, bez obzira na uspeh veći od svih prognoza, put do formiranja nove srpske vlade dug.
Većina evropskih medija pozdravila je „neočekivano ubedljivu pobedu proevropskih snaga u Srbiji“ na parlamentarnim izborima u nedelju. Nemački mediji u prvi plan ističu da je lista Borisa Tadića postigla ‘’senzacionalnu pobedu’’, ali da je i dalje, bez obzira na uspeh veći od svih prognoza, put do formiranja nove srpske vlade dug.
– Na izborima, koji su označeni kao sudbinski, građani su se pobrinuli za senzaciju. Nijedan ekspert, ni anketa nisu ni približno predvideli da će birači tako jasno kazniti „antievropljane“ i tako odlučno biti za približavanje Evropi – piše konzervativni dnevnik Frankfurter algemajne cajtung. Politički nedeljnik Špigl ukazuje na to da većina za formiranje vlade nije sigurna i da je Tomislav Nikolić pozvao na formiranje nacionalističke koalicije. Špigl prenosi i Tadićevu izjavu da vlada, koju će oni formirati, neće priznati nezavisnost Kosova.
Dobitak i za Moskvu
Ruski list Komersant piše da će bez obzira na rezultate izbora u Srbiji, Moskva biti na dobitku, jer nijedna od uticajnih političkih snaga na srpskoj sceni ne dovodi u sumnju razvoj normalnih odnosa s Rusijom. Nezavisima gazeta piše da će nakon izbora biti ponovo formirana koaliciona vlada, ali da „teško da će biti prevaziđena politička kriza“.
Nemačka agencija DPA ocenjuje da su „građani Srbije drugi put za tri meseca glasali za bliže veze sa Evropom, a ne izolaciju“, dok kao „gubitnike večeri“ pominje SRS i DSS-NS.
Britanski listovi pišu da će sudbinu buduće vlade odrediti stav DSS-a ili SPS-a. Londonski Indipendent u jučerašnjem broju ističe da se „Slobodan Milošević verovatno smeška u grobu zato što su njegovi politički naslednici osam godina od svrgavanja poslednjeg balkanskog diktatora veoma blizu povratku na vlast“. Dejli telegraf ocenjuje da se čini da se u Srbiji „pretnja od rastućeg nacionalizma, podgrejanog nedavnim otcepljenjem Kosova od Srbije, sada raspršila“. Međutim, kako dodaje list, sada će se i radikali i Demokratska stranka „udvarati političkom nasledniku pokojnog autokrate – Ivici Dačiću“.
I srednjoevropski mediji pišu o tome da su „Srbi izabrali evropsku budućnost“. „Srbi su iznenađujuće jasno odlučili da će najjača snaga biti proevropska koalicija koju vodi predsednik Tadić“, pišu češke Hospodaržske novini i posebno ističu „atmosferu mira i normalnosti“ u kojoj su protekli izbori. Slovačke Hospodarske novini izbore u Srbiji vide kao odgovor birača na pitanje „da li želite sa Rusijom na vjeki vjekov ili budućnost u EU“. „Srbija je izabrala Evropu“, piše i poljski list „Đenjik“, ali dodaje da odgovor na pitanje „da li će Srbija zaista krenuti evropskim putem zavisi više od pregovaračke veštine partijskih lidera“.
Slični su komentari medija u Francuskoj. Mond ocenjuje da je „proevropski tabor izgleda u prilici da diktira uslove za formiranje vlade“, zbog čega će morati da napravi određene ustupke, od kojih bi „najspektakularniji bio savez sa naslednicima Slobodana Miloševića“. Liberasion upozorava da bi formiranje nove vlade moglo da donese iznenađenja, a da bi SPS mogla da napravi savez sa demokratama, kako bi zaboravila nasleđe Slobodana Miloševića i postala klasična socijaldemokratska partija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.