U velikoj akciji više zemalja, koju su podržali Europol i Eurodžast, u Srbiji je uhapšeno 14 osoba zbog sumnje da su učestvovali u prevari sa kriptovalutama koja je žrtve mogla da ošteti za stotine miliona evra.
Kako je saopštio Europol pored 14 osoba uhapšenih u Srbiji, još jedno lice je uhapšeno u Nemačkoj.
U Srbije je bilo i najviše pretresenih lokacija 15 od ukupno 22, a ispitano je i najviše osoba 214 od 261.
Pored Srbije i Nemačke, u ovaj međunarodnoj akciji učestvovali su još Bugarska i Kipar.
Uhapšeni se sumnjiče da su navodili žrtve da ulože velike sume novca u lažne poslove sa kriptovalutama.
Žrtve, koje su uglavnom iz Nemačke, prvo su ulagale manje trocifrene iznose. Ovi iznosi su donosili veliki lažni profit što ih je navodilo da naknadno počnu da ulažu veće sume.
Europol ističe da se procenjuje da su na ovaj način žrtve iz Nemačke oštećene za dva miliona evra, a da su ljudi prevareni i u Švajcarskoj, Australiji, Kanadi.
– Istraga govori u prilog tome da je stvarni broj neprijavljenih slučajeva verovatno mnogo veći. To bi značilo da je moguće da je ova kriminalna grupa, sa četiri kol centra u istočnoj Evropi, zaradila stotine miliona evra – navodi Europol u saopštenju.
Nakon saopštenja Europola oglasilo se i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, koje je ponovilo da je uhapšeno 14 osoba „zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela, prevara i pranje novca“.
– Sumnja se da su osumnjičeni prevarama uz pomoć onlajn platformi i ulaganjem kriptovaluta posredstvom tri firme iz Beograda pričinili štetu državljanima Savezne Republike Nemačke, Kanade, Švajcarske Konfederacije i Komonvelta Australije višu od dva miliona evra. Na teritoriji Srbije uhapšeni su N. T. (1980), G. R. (1973), P. B. (1983), M. P. (1992), A. Š. (1995), M. D. (1997), I. M. (1997), K. V. (1993), A. D. (1991), S. M. (1992), U. B. (1996), kao i M. C. (1987), D. F. (1993) i D. J. (1971) – saopštio je MUP.
Takođe se dodaje da se sumnja da su uhapšeni oštećenima lažno prikazivali da trguju kriptovalutama na pomenutim platformama i da su za to koristili savremene tehnologije, poput programa „Voice spin“.
– Na taj način oni su, kako se sumnja, omogućili da se lažno predstave podaci na fiktivnim platformama kako bi korisnici bili dovedeni u zabludu da je reč o legalnoj trgovini, iako do trgovine nije ni dolazilo. Oštećeni su ulagali kriptovalute na pomenute platforme, dok su uhapšeni, kako se sumnja, vršili transakcije tih kriptovaluta kako bi sakrili izvorno poreklo prevare – ističe MUP.
Kako se navodi od osumnjičenih su privremeno oduzeta tri kripto novčanika, dva stana, tri automobila, informatička oprema, kao i 42.150 evra i 95.000 dinara. Određeno im je zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.
MUP je naveo da su iz Srbije u akciji učestvovali pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, koji su sarađivali sa Posebnim tužilaštvom za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.