Srbi sve manje veruju Evropi 1Foto: Medija centar

U Evropskoj uniji raste evropesimizam, koji se prenosi na Srbiju, jer se sam projekat EU nalazi pod velikim pitanjem, a naše je da se na neki način tome suprotstavimo i da probamo da održimo neki nivo entuzijazma prema EU, rekao je danas u Kraljevu predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Mihajlo Crnobrnja.

U okviru projekta pod nazivom „Imam pravo da znam o EU“, koji sprovodi Mreža Evropskog pokreta u Srbiji, uz podrsku ambasade Nemačke, Crnobrnja je bio bio jedan od učesnika javne debate, čiji je cilj doprinos boljoj informisanosti mladih i šire javnosti o evropskim vrednostima, o procesu evropskih integracija i o samom pregovaračkom procesu.

Projektom je planirana organizacija serije od pet javnih debata u lokalnim samoupravama širom Srbije, a na debati u Kraljevu govorili su i zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Ana Ilić i Jordan Aleksić sa Fakulteta za primenjenu ekologiju.

Crnobrnja kaže da su u Evropskom pokretu duboko uvereni da EU jeste dobar projekat, koji je momentalno u krizi, ali dugoročno gledano predstavlja put kojim Srbija treba da ide. I u Srbiji raste evroskepticizam, kaže on, ilustrujući to primerom da kao profesor ceo semestar uči studente da je Evropa za Srbiju pravi put, da bi na ispitu na direktno pitanje jesu li za ili protiv EU, među studentima rastao broj onih koji su protiv.

Kao najčešće razloge navode da se EU raspada ili da im je u srcu bliža Rusija, kaže Crnobrnja.

Prema oceni gradonačelnika Kraljeva Predraga Terzića, naše javno mnjenje uprošćuje stvari, smatrajući da je Srbija pred izborom EU ili Amerika, sa jedne strane, ili Rusija, sa druge.

Mislim da ni u jednom trenutku taj izbor ne treba da shavatamo emotivno i da se opredeljujemo za bilo koju od strana isticanjem ličnih, emotovnih razloga, već da kao zreli pojedinci, i država u celini, pravimo izbore u skladu sa našim nacionalnim i državnim interesima, istakao je Terzić, dodajući da interes Srbije jeste da postane deo EU i da evropske vrednosti prihvati kao deo sopstvene kulture.

Prema rečima Ane Ilić, za Srbiju je za period od 2014. do 2020. opredeljeno nešto više milijardu i po evra, ne samo iz pretpristupnih fondova, nego i iz drugih instrumenata EU koji su našoj zemlji stavljeni na raspolaganje.

Potrebno je da se na svim nivoima, od lokalnog do državnog, kao i civilni i nevladin sektor, pripremimo da na adekvatan način koristimo ta sredstva, navela je ona, pojašnjavajući da priprema podrazumeva dobre projekte, mogućnost sufinansiranja i kadrove koji će projekte umeti da realizuju. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari