Turski državljanin Dževet Ajaz izručen je u ponedeljak uveče Turskoj uprkos
preporuci Komiteta Ujedinjenih nacija (UN) protiv torture da se Srbija uzdrži od izručenja, potvrdili su danas za Insajder pravni zastupnici Ajaza.
NJegov brat je jutros dobio poziv da se javi u Bakiroj adli esi policijsku stanicu u Istanbulu jer mu se tamo nalazi brat, rekla je za Insajder advokat Ana Trkulja.
Dževet Ajaz je odlukom ministarke pravde Nele Kuburović izručen Turskoj i pored činjenice da postoji odluka Komiteta protiv torture UN da se Srbija uzdrži od izručenja, jer postoji rizik da bi mogao biti izložen torturi u matičnoj zemlji.
Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je danas da je Ajaz izručen Turskoj jer je odluka o njegovom izručenju bila konačna i nije bilo pravnog leka za njeno poništavanje.
„Srbija je učinila sve što je bilo u skladu sa zakonskim mogućnostima, ispitala da li su postojali uslovi za izručenje, da li je bilo prepreka za sprovodjenje rešenja… Ministarstvo (pravde) dalje nema uvid u to šta se dešatava sa licem, to je u nadležnosti Interpola“, kazala je ministarka pravde i dodala da je postupak sproveden na osnovu bilateralnog ugovora sa Turskom.
Nevladina organizacija Žene u crnom najoštrije su danas osudile odluku nadležnih organa Srbije da izruče kurdskog aktivistu.
Žene u crnom podsetile su da je Turska poslala nekoliko hiljada sličnih zahteva za izručenje na adrese više evropskih država i da su te zemlje, vodeći se između ostalog preporukama Komiteta protiv torture UN, odbile da izruče osobe koje Turska potražuje.
To Srbiju čini jedinom zemljom u Evropi koja sarađuje sa Turskom u progonu njenih građana na političkoj i nacionalnoj osnovi, zaključile su Žene u crnom.
Oglasio se i predsednik Komiteta UN sa molbom državi Srbiji da vodi računa o svojim međunarodnim obavezama.
Ministarstvo pravde je tvrdilo da je njima ta odluka Komiteta UN stigla prekasno, pošto je Kuburović već potpisala odluku o izručenju.
U odgovorima za Insajder Ministarstvo pravde navodi da je ministarka odluku potpisala 15. decembra, a da je dopis Komiteta protiv torture stigao tek 18. decembra.
Advokat Ana Trkulja tvrdi za Insajder da je ona lično odluku Komiteta protiv torture uručila sudu na sednici veća 14. decembra.
U odgovorima Ministarstva pravde navodi se i da je Kuburović odlučila da turskog državljanina izruči na osnovu rešenja suda, ali i na osnovu „odbijenog zahteva za azil, drugostepenog rešenja Komisije za azil“.
Nikola Kovačević iz Beogradskog centra za ljudska prava koji zastupa Ajaza rekao je da je Srbija, uprkos odluci ministarke, morala da ispoštuje zahtev Komiteta UN. On smatra da Srbiju sada čeka proces pred tim telom zbog kršenja Konvencije UN protiv torture čija je Srbija potpisnica.
U ponedeljak uveče je Srbiju upozorio i Jens Modvig, predsednik ovog Komiteta UN.
Kako je ranije za Dojče vele izjavio Mehmet Ali, predstavnik stranke PAK za Evropu koji živi u Hamburgu, „za Ajaza bi bilo veoma opasno ako ga vrate u Tursku“. „Veoma se plašimo za njegov život.“
Time je, kako navode, poštovana i preporuka UNHCR da se Ajaz ne izručuje do okončanja postupka azila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.