Viši sud u Beogradu doneo je 7. juna 2018. presudu, kojom je obavezao Republiku Srbiju da isplati naknadu nematerijalne štete u ukupnom iznosu od 3.050.000 dinara sestrama Sarandi, Jehoni i Lirie Bogujevci, teško ranjenim u zločinu koji su pripadnici jedinice „Škorpioni“ počinili u Podujevu 28. marta 1999. godine.
Fond za humanitarno pravo (FHP) smatra da je ovaj sudski postupak trajao nedopustivo dugo, kao i da je dosuđeni iznos naknade štete neadekvatan u odnosu na teške povrede koje su sestre Bogujevci pretrpele u ovom zločinu. Uz podršku FHP, sestre Bogujevci su 28. avgusta ove godine uložile žalbu Apelacionom sudu u Beogradu.
„Škorpioni“ su u dvorištu porodice Gashi u Podujevu streljali 14 albanskih civila – sedmoro dece uzrasta od dve do 15 godina i sedam žena. Streljanje je, iako teško ranjeno, preživelo petoro dece iz porodice Bogujevci – Saranda, Lirie, Jehona, Genc i Fatos. Za ovaj zločin su pred domaćim sudom na višegodišnje kazne zatvora osuđena petorica pripadnika jedinice „Škorpioni“. Jedinica „Škorpioni“ se nalazila u sastavu Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Srbije, te je, na osnovu Zakona o obligacionim odnosima, Republika Srbija odgovorna za štetu koju su njeni državni organi (u ovom slučaju MUP) prouzrokovali u svom radu.
Članovi porodica ubijenih civila u Podujevu su protiv Republike Srbije pokrenuli dva postupka za naknadu nematerijalne štete. Nijedan od ta dva postupka, ni danas – nakon više od 11 godina – nije pravnosnažno okončan.
„Ukoliko uzmemo u obzir da su sestre Bogujevci u vreme zločina bile maloletne (13, 10 i osam godina), da im je u zločinu ubijen veliki broj članova porodice, da su i same pretrpele teške povrede koje su zahtevale dugotrajno lečenje, kao i da posledice tih povreda trpe i danas, FHP smatra da je dosuđeni novčani iznos utvrđen paušalno i da ne pruža adekvatnu satisfakciju u odnosu na pretrpljene povrede. Dodeljivanjem ovako niskih iznosa naknada štete oštećenim, sudovi Srbije obesmišljavaju cilj naknade nematerijalne štete, ali i nipodaštavaju patnje koje su sestre Bogujevci preživele kao deca“, navodi se u saopštenju FHP-a.
Sudski postupci
Prvi postupak su 2007. pokrenuli članovi porodica ubijenih protiv Republike Srbije za naknadu nematerijalne štete. Sud je 2015. doneo presudu, kojom je 24 člana porodice (roditelje, supružnike, braću, sestre i decu) 14 ubijenih civila albanske nacionalnosti obeštetio ukupnim iznosom od 25,9 miliona dinara, na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usled smrti bliskog lica. Međutim, ta presuda i nakon 11 godina od podnošenja tužbe nije pravnosnažna, već se predmet poslednje dve godine nalazi pred Apelacionim sudom po žalbi. Drugi postupak za naknadu nematerijalne štete su sestre Bogujevci pokrenule 2008. zbog pretrpljenih fizičkih bolova, umanjenja opšteživotne aktivnosti, pretrpljenog straha i duševnih bolova koje su preživele u ovom zločinu. Naime, od početka ovog postupka sestre Bogujevci su bile izložene krajnje neprimerenim postupcima od strane institucija Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.