Srbija prolazi kroz veoma tešku političku situaciju punu izazova, izjavio je juče evropski komesar za proširenje EU Oli Ren, dodavši da je u Evropskoj uniji „primljen na znanje“ izbor Tomislava Nikolića za predsednika srpskog parlamenta.
Ren je rekao da, uprkos zabrinjavajućim signalima iz srpskog parlamenta, evropski opredeljene srpske stranke moraju pažljivo da uvažavaju želju svojih birača za evropsku budućnost Srbije i da deluju saglasno tome.

Srbija prolazi kroz veoma tešku političku situaciju punu izazova, izjavio je juče evropski komesar za proširenje EU Oli Ren, dodavši da je u Evropskoj uniji „primljen na znanje“ izbor Tomislava Nikolića za predsednika srpskog parlamenta.
Ren je rekao da, uprkos zabrinjavajućim signalima iz srpskog parlamenta, evropski opredeljene srpske stranke moraju pažljivo da uvažavaju želju svojih birača za evropsku budućnost Srbije i da deluju saglasno tome. On je upozorio i da se „krhkost demokratskog razvoja u Srbiji“ pomalja kao opasnost za političku integraciju zapadnog Balkana u EU.

Vrata EU za Srbiju i dalje otvorena

Oli Ren (na fotografiji) je istakao da su, kako su to potvrdili i lideri EU u decembru 2006, vrata Evropske unije otvorena za Srbiju i naglasio da su „ljudi u Srbiji jasno glasali za evropsku integraciju i za evropsku budućnost Srbije“. „Nadam se da će vođi slušati svoje građane i delovati tako da Srbija bude u stanju da ostvari evropsku perspektivu s konačnim ciljem ulaska u članstvo Evropske unije“, rekao je on.

Odgovarajući na pitanje kako gleda na opaske o „izdaji“ koje su, u vezi s njegovim i izjavama visokog predstavnika Havijera Solane izneli parlamentarci iz stranke srpskog premijer Vojislava Koštunice i njemu bliski mediji, Ren je odgovorio da je bio „veoma iznenađen prirodom i tonom političke rasprave u Srbiji“. Neke izjave iz EU bile su shvaćene kao neprijateljske, a ne kao stavovi evropskih partnera i prijatelja, rekao je on. „I dalje mislim da reformski opredeljeni lideri i evropski orijentisane demokratske snage moraju učiniti još jedan konačni napor za formiranje nove vlade. Jer je to želja većine srpskih birača koji su na izborima glasali za reforme i za budućnost Srbije u Evropskoj uniji“, rekao je.
Zamoljen da kaže kako gleda na činjenicu da je najveća prepreka za formiranje nove vlade to ko će pod nadzorom imati policiju i službe bezbednosti i na tvrdnje parlamentaraca DSS da je tu na delu „diktat spolja“, Ren je uzvratio da je raspodela portfelja u novoj vladi Srbije unutrašnja stvar. „Ali ono što je važno jeste politička volja i da se donose odluke o ispunjavanju uslova za napredak na evropskom putu. Taj napredak je bitno povezan s vladavinom zakona i ispunjavanja međunarodnih odnosa, što znači i dostizanje pune saradnje s Haškim sudom“, rekao je Ren.
Ren je naglasio da je „Srbija potpuno na razmeđi i da je budućnost zemlje u rukama lidera i političkih snaga Srbije“. „Srbija je sad pred izazovom između nacionalističke prošlosti i evropske budućnosti kako bi se ostvarila konkretna i opipljiva evropska perspektiva koja je otvorena za Srbiju… Ja sam uznemiren nesposobnošću reformski i evropski nastrojenih srpskih snaga koje su pobedile na izborima da formiraju vladu. Snažno očekujem da će te reformske i evropski opredeljene snage biti u stanju da bolje sarađuju tako da ispune očekivanja građana zemlje“, rekao je Ren.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari