Sir i zima po pravilu su prve asocijacije na Sjenicu, opštinu sa oko 27 hiljada stanovnika na Pešterskoj visoravni. Većinu od skoro 75 odsto čine Bošnjaci, dok Srba ima oko 20 odsto.
Međunacionalnih problema, slažu se predstavnici dva naroda, u Sjenici nema. Sa više od hiljadu kvadratnih kilometara površine, Sjenica je jedna od najvećih opština u Srbiji. Spada i u najviše pošto se nalazi na nadmorskoj visini od 1.030 metara. Zvanično je i izrazito nerazvijena, sa stepenom razvoja manjim od 60 odsto republičkog proseka. Zima i niske temperature su osobenost Sjenice. Januara 2005. u Sjenici je izmerena temperatura od minus 42, što je i nezvanično najniža temperatura u Srbiji. Zvanično je za najnižu ipak priznata temperatura od minus 39 izmerena 26. januara 2006. godine, u Krajukića Bunarima, naselju koje pripada sjeničkoj opštini. I ove zime Sjenica je suočena sa niskim temperaturama, a vanredna situacija trajala je od 7.januara do 7.februara. U otklanjanju posledica zimskih nepogoda, tražili su pomoć Republike, ali im država nije pomogla.
* Vaš zamenik Mića Kaličanin (SPS) nedavno je izjavio da je Srbija zaboravila Sjenicu. Da li se slažete sa njegovom ocenom?
-Sjenicu je ove godine zahvatilo nevreme ne toliko zbog količine snega već niskih temperatura. Temperatura je bila u minusu 85 dana. Sve raspoložive resurse, u ljudstvu i mehanizaciji smo angažovali da bismo stanovnicima opštine Sjenica omogućili da i u takvim okolnostima žive što je moguće normalnije. Dali smo sve od sebe, radili danonoćno i koliko smo mogli pomagali građanima. Imajte na umu da opština Sjenica ima 105 naseljenih mesta. Trudili smo se da stignemo do svih, bez obzira na nadmorsku visinu,udaljenost od centra opštine. Od Republike smo tražili pomoć, ali ni dinara nismo dobili do danas. Samo nam je Sektor za vanredne situacije prvo odobrio 10 tona goriva, onda uzeli šest i poslali četiri. Naći ćemo načina da im i te četiri tone vratimo tako što ćemo im uplatiti vrednost goriva. Mi jesmo siromašna opština, ali milostinju ne primamo. Ako hoće da nam pomognu, nek pomognu, a ne da nam šalju milostinju. Mi smo samo za čišćenje snega potrošili 14,5 miliona dinara. Ove zime smo za saniranje vremenskih nepogoda potrošili 30 miliona dinara,što je 40 odsto našeg opštinskog budžeta za infrastrukturu. Vanredna situacija je ukinuta, ali ostaje nam problem vodosnabdevanja. I to će nam tek biti problem na leto. A od Srbije nismo dobili ništa. Zato je moj zamenik Mićo Kaličanin rekao da je Srbija zaboravila Sjenicu. To je stav celog opštinskog rukovodstva.
* Kakav je vaš odnos sa republičkim vlastima? Da li veću pomoć države očekujete i u „redovnim“ okolnostima, za razvoj infrastrukture, investicije, auto-put kroz Pešter?
-Naša opština prednjači u prijavljivanju projekata na konkurse koje raspisuje država, razna ministarstva, kao i strani donatori. Tu smo dosta uspešni i do sada nije bilo nikakve opstrukcije države. Saradnja je, štaviše, odlična i nismo primetili da smo drugačije tretirani zbog toga što u Sjenici vlada SDA. Saradnja je, dakle, dobra, ali su nas ove zime „zaboravili“. Što se tiče auto puta, on ne može da zaobiđe Peštersku visoravan, pošto ide do Boljara. Samo je pitanje da li će biti odabrana zlatiborska ili varijanta Požega-Ivanjica-Donja Poljana-Boljare. Mislimo da je ta druga varijanta bolja i o tome je naša opština davno zauzeli stav i izrazila mišljenje. Bez boljih puteva i infrastrukture, Sjenica ne može da očekuje investicije niti da razvija svoje privredne potencijale. Ko će kod nas da uloži pare kad od Beograda do Sjenice treba kolima da putuju 5-6 sati lošim putevima? Zato je nama neophodan auto put, aerodrom.
* U relativno davna vremena, Sjenica je bila poznata i po fabrici čarapa „Vesna“. Danas je, kao i u ostatku zemlje, ekonomska situacija i u Sjenici turobna. Koje su razvojne šanse Sjenice?
-“Vesnu“ je zamenilo nekoliko tekstilnih fabrika. Najveći je „Sanateks“ koji zapošljava 700 radnika i spada u uspešnije u regionu. Imamo i rudnik uglja “Štavalj”, ali mislim da su proizvodnja zdrave hrane i turizam naše razvojne šanse. Bilo je planova za gradnju Termoelektrane “Štavalj” i bio sam član državne komisije koja je razmatrala mogućnosti gradnje TE i proširenja proizvodnje u rudniku. Od gradnje TE smo odustali, jer bi nam donela više štete nego koristi. Morali bismo da iselimo deo meštana MZ Štavalj, a i proizvodnja zdrave hrane bi bila ugrožena. Imamo na daleko poznato Sjeničko jezero, Uvac, koje dolaze da vide turisti ne samo iz naše zemlje. Iz Poljske smo imali tri hiljade turista. Sa opštinom Vojkovići u Poljskoj smo potpisali sporazum o saradnji kojim se omogućava da turisti iz njihovog kraja dolaze na Sjeničko jezero. U toku je renoviranje hotela “Borići” koji će postati i spa centar. Skijalište Žare takođe modernizujemo. Naravno da bismo razvili turizam potrebna nam je infrastruktura, bolji putevi, aerodrom. Bez toga nema razvoja. Ko će da uloži u Sjenicu, ko da dođe da nas poseti ako iz Beograda do Sjenice treba da putuje kolima, lošim putevima 5-6 sati?
* Kako će se Deklaracija o strateškom parterstvu SDA i SDP odraziti na Sjenicu?
-Veoma pozitivno. Za ceo Sandžak će ovaj dogovor biti dobar jer nam donosi potrebnu političku stabilnost. Mi u Sjenici nemamo problem jer se lako međusobno dogovaramo. Većinu sada čini koalicija SDA i SPS, već smo se dogovorili da uključimo i SDP i time ćemo samo još stabilniju vlast imati. Već sam potpisao rešenje da Vahid Tahirović iz SDP postane moj zamenik, čime konkretizujemo saradnju. Ponavljam, mi se u Sjenici lako dogovaramo jer nam nije bitno ko je iz koje stranke. Važno nam je koliko ko može da doprinese razvoju opštine. I sa BDZS smo razgovarali o saradnji, ali sa njima dogovor nije moguć. Nemaju oni kadrove koji bi nešto radili.
* Mnogi su dogovor i Deklaraciju SDA i SDP tumačili strahom od BDZS i Zukorlića. Vi se Zukorlića i njegove stranke ne bojite?
-Naravno da se ne bojim. Predsednik sam opštine već pet godina. Razgovaram sa svima, nudim saradnju, ali u BDZS samo znaju da pričaju. Kad treba nešto konkretno uraditi, nema ih. A Sjenici su potrebni ljudi koji će nešto i da rade. Ko živi u Sandžaku jasno mu je da je Zukorlić samo za priču i parade. Oko njega je okupljena interesna grupa ljudi, nema tu nikakve politike. Pokazaće to i sledeći izbori na kojima cenzus neće preći.
Ski centar “Žari”
Sjenica se može pohvaliti i ski centarom “Žari” sa stazama za nordijsko i alpsko skijanje, kao i bijatlon stazom. Staza je dugačka 1.200 metara, opremljena je ski liftom, a od centra grada do nje se automobilom stiže za nekoliko minuta. Tokom zimskog raspusta, poseta je bila rekordna.
-U Sjenici je otvoren nacionalni Bijatlon centar. Mušku i žensku bijatlon reprezentaciju Srbije čini uglavnom Sjeničani i Sjeničanke pa je to i normalno. Ali bijatlon centar je jedini u ovom delu Evrope. Nema ih ni u Hrvatskoj ni BiH. Samo Slovenija i Bugarska imaju bijatlon centre. Zato je ranije prvenstvo Srbije u bijatlonu održavan u Bugarskoj,objašnjava Mujović. Prema njegovim rečima, za razvoj skijališta neophodan im je i veštački sneg i planiraju dalje opremanje i modernizaciju ski centra. “Nemamo ambicije da postanemo veliki skijaški centar ali imamo šanse da privučemo dosta posetilaca iz naše sredine. Što da idu na Kopaonik, ako mogu da dođu kod nas”, dodaje Mujović, navodeći da vikendima ski centar“Žari” ima i po dve,tri hiljade posetilaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.