"Srbija nije spremna za novi talas" 1Foto: BETAPHOTO/ MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE Jovo Mamula

Danas imamo 727 pacijenata u kovid sistemu, a pre nešto manje od deset dana imali smo 275 pacijenata.

Kad imamo te brojeve, onda možemo da pretpostavimo da će biti i većeg broja ljudi na respiratorima i onih koji će nažalost preminuti. Ne postoji zdravstveni sistem koji može da primi pola građana te zemlje, rekao je juče kandidat za ministra zdravlja Zlatibor Lončar.

On je naveo i da je popunjenost kovid bolnica u Beogradu „prešla 60-70 odsto“ a da je u privremenoj bolnici u Areni već smešteno „14-15 pacijenata“.

Prema zvaničnim podacima, juče je otkrivena 341 zaražena osoba među 6.503 testiranih, dok je jedan pacijent preminuo, a njih 39 bilo je na respiratorima.

Treba znati da se ponedeljkom zbog manje uzorkovanja uvek evidentira i manji broj obolelih.

Takođe, na sajtu Ministarstva zdravlja u 15 časova juče je objavljeno i da je 768 osoba u bolnicama. Dan ranije bila su 694 hospitalizovana.

Ako se pogleda period iz juna-jula meseca, odnosno drugog talasa epidemije, tada je u Srbiji za 20 dana broj hospitalizovanih porastao sa oko 700 na preko 4.000.

Najveći broj pacijenta u bolnicama zabeležen je 15. jula, kada se u kovid ustanovama lečilo čak 4.858 građana.

Prethodno je najveća popunjenost bolnica u Srbiji bila tokom druge polovine aprila i tada je najveći broj hospitalizovanih koji je prijavljen bio 3.900.

Dr Anđela Gavrilović iz Udruženja lekara Ujedinjeni protiv kovida (UPK) kaže za Danas da je ustanova u kojoj radi, KBC Zvezdara, tokom leta za samo 72 sata od kada je ušla u kovid sistem postala popunjena.

– U tom drugom talasu kroz ustanovu je prošlo 1.100 pacijenata. Znamo da se trenutno pune KBC „Bežanijska kosa“ i „Dragiša Mišović“, međutim ne znamo koja će sledeća bolnica ući u kovid sistem i da li će se možda i privatne ustanove da se uključe, navodi Gavrilović.

Ona veruje da Srbiju sada „čeka još gora situacija nego što je bila tokom prvog i drugog talasa“.

"Srbija nije spremna za novi talas" 2

– Više je razloga zašto to mislim. Pre svega lekari su premoreni i već sada među nama ima novozaraženih koronom. Pri tome ulazimo u period hladnog vremena kada sve respiratorne infekcije počinju da se šire. Istovremeno, mi se nismo spremili za ono što nam dolazi, iako smo imali sedam meseci da to uradimo. Nismo dovoljno uradili da obezbedimo što šire testiranje i izolaciju kontakata, kao najsigurniji način za zaustavljanje širenja virusa na jednoj strani. Na drugoj, doneli smo niz mera ali država nije osigurala njihovo sprovođenje. Ne postoji nijedan razlog, osim straha od nezadovoljstva građana, da se oni koji krše mere ne kažnjavaju i to po ubrzanom postupku. Na kraju, nikako nije jasno zašto se ne uvodi obavezan PCR test za sve osobe koje ulaze u zemlju iz područja u kojima bukti epidemija. Medicinski deo Kriznog štaba ne radi svoj posao i za to se ne mogu više naći nikakvi izgovori, navodi Gavrilović.

Na drugoj strani, odgovarajući na pitanje o uvođenju strožih mera Zlatibor Lončar juče je rekao su iste ili slične mere bile na snazi i kad smo imali dobre rezultate.

– To znači da smo se opustili. Ne želimo nikom da pretimo i da se igramo mačke i miša, građani protiv Kriznog štaba. Ovo je lična odgovornost, naveo je Lončar.

O epidemiološkoj situaciji juče je govorio i direktor SZO u Srbiji Marijan Ivanuša, koji je za RTS kazao da je situacija ozbiljna i da takva pogoršanja treba zaustaviti što je pre moguće, jer se vidi kako zemlje koje to nisu uspele pred sobom imaju velike izazove. On je kazao i da je Srbija puno toga uradila u proteklom periodu, ali da ima mesta za unapređenje.

– Videli smo kako je brzo prebacila sistem iz normalnog rada na kovid 19 rad. Povećala je kapacitete za testiranje. Mnogo toga se radilo. Na snazi su mnoge mere koje se možda ne izvode sve optimalno. Ima mesta za unapređenje. Naravno, treba razmišljati o novim merama, kazao je Marijan Ivanuša, ističući da osobe sa simptomima treba testirati, a obolele i njihove kontakte izolovati.

Tokom prethodne nedelje članovi Kriznog štaba isticali su da još uvek nije vreme za uvođenje restriktivnijih mera, kao i da su postojeće dobre ali da je problem njihova primena odnosno neefikasna kaznena politika. Branislav Tiodorović takođe je kazao za Danas da se o strožim merama razmišlja kada broj zaraženih na 100.000 stanovnika počne da se kreće od 60 do 100, dok je u zemljama koje uvode policijski čas broj obolelih na 100.000 preko 150. Prema podacima Evropskog centra za kontrolu bolesti, broj obolelih na 100.000 stanovnika u Srbiji za poslednje dve nedelje iznosi 68.

Ko će da radi u novim bolnicama?

Direktor SZO u Srbiji Marijan Ivanuša kazao je juče za RTS da je izuzetno značajno što će Srbija dobiti dve nove kovid bolnice. „To je jako bitno. Ali mi trebamo znati, mi bolnicama ne sprečavamo epidemiju. Epidemija se sprečava javnozdravstvenim merama“, istakao je on. Na drugoj strani doktorka Anđela Gavrilović ističe da mi nemamo dovoljno lekara i sestara koje bi mogli da rade u tim bolnicima i da bi mnogo bolje bilo da je novac uložen u proširenje kapaciteta za testiranje. „Pitanje je ko će da radi u tim bolnicama. Gde će se naći lekari i medicinske sestre? Umesto ogromnih para uloženih u gradnju tih bolnica, bolje bi bilo da smo podigli naše kapacitete za testiranje – naših sedam laboratorija, kada su napregnute do maksimuma, a to znači da svi zaposleni rade 24h, ne mogu da obrade više od 9.000 PCR testova. To je maksimum koji je moguć u izuzetnim okolnostima“, istakla je Gavrilović za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari