Srbija nije ugrožena oblakom radioaktivnog otpada koji se u januaru nadvio nad severom Evrope.
Srbija nije ugrožena oblakom radioaktivnog otpada koji se u januaru nadvio nad severom Evrope. Iako stručnjaci i dalje ne mogu da utvrde poreklo zračenja, prema saznanjima našeg lista, ono nije moglo da dođe iz farmaceutske industrije, već najverovatnije sa nekog nuklearnog reaktora ili od radioaktivnog goriva. Čak i kada bi se dogodila eksplozija u laboratoriji koja proizvodi supstance sa jodom J-131, to bi bila tako mala količina radijacije da ne bi bila zabeležena ni na lokalnom nivou, kažu stručnjaci sa kojima smo razgovarali.
Podsetimo, J-131 je detektovan u tragovima u atmosferi nad Norveškom, Finskom, Nemačkom, Poljskom, Češkom, Fancuskom i Španijom. Nivo radijacije u tim zemljama je sada u granicama normale i nema opasnosti po ljudsko zdravlje. Ipak, i dalje se ne zna kako je ova supstanca dospela u atmosferu. Postoje dve teorije, da je zračenje došlo iz farmaceutske industrije ili iz tajnog testiranja nuklearnog oružja.
Sanja Vranješ, direktorka laboratorije za radioizotope u Institutu „Vinča“, kaže za Danas da se radioaktivni jod koristi u farmaceutskoj industriji, ali i za terapiju obolelih od kancera, „u tako malim količinama koje nikako ne bi mogle da stvore radioaktivni oblak“.
– U proizvodnji radioaktivnih lekova ne može ništa da se desi da bi velika koncentracija zračenja otišla u atmosferu. To je nemoguće. Postoji niz zaštitnih mera i filtera koji prečišćavaju vazduh. U takvim laboratorijama ne može da dođe ni do eksplozije, jer nema supstanci koje bi eksplodirale. Nema čak ni teorijske šanse da se desi havarija, jer su koncentracije joda J-131 izuzetno male – ukazuje Vranješ. Da bi dospeo u atmosferu, izvor radioaktivnosti bi, dodaje, morao da bude znatno jači.
Sa druge strane, u Agenciji za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije smatraju da je povećano zračenje nastalo upravo iz farmaceutske industrije.
– Ukoliko je oslobađanje joda-131 nastalo usled probe nuklearnog oružja ili akcidenta na nuklearnom reaktoru došlo bi takođe i do oslobađanja mnogih drugih radioizotopa. Imajući u vidu činjenicu da je u vazduhu iznad jednog dela Evrope detektovan samo jod-131, a ne i drugi fisioni produkti, pretpostavlja se da je ovaj radionuklid u atmosferu dospeo najverovatnije iz farmaceutske industrije – navode u Agenciji, dodajući da opasnosti po građane Srbije nema.
Povećano zračenje u Evropi otkrili su francuski nuklearni institut IRSN i norveška agencija za zaštitu od radijacije NRPA. Stručnjaci su podeljeni u mišljenju o poreklu izvora zračenja.
– Budući da je u atmosferi prepoznat samo jod J-131, bez prisustva drugih radioaktivnih sastojaka, verujemo da mu je izvor u farmaceutskoj industriji, jer upravo ona proizvodi radioaktivne lekove. Iako je teško sa sigurnošću potvrditi lokaciju sporne fabrike zbog prebrzog menjanja smera vetrova koji nose opasne čestice, ali sumnjamo na Istočnu Evropu, rekla je Astrid Liland iz norveške agencije NRPA.
Prema drugoj teoriji, Rusija je u tajnosti testirala nuklearno oružje na arktičkom području, navodno u oblasti Novaja Zemlja, što je uzrokovalo radioaktivni oblak. Pojedini mediji navode čak da su SAD poslale nuklearni tragač u Britaniju odnosno avion koji se koristi za otkrivanje nuklearnih eksplozija, koji je već korišćen posle katastrofe u Černobilju.
Bez zvaničnih podataka
U Srbiji tokom januara i februara nije detektovan radioaktivni jod-131 u vazduhu, a na zvaničnom portalu za razmenu informacija o nuklearnim događajima Međunarodne agencije za atomsku energiju nema objavljenih podataka u kojima se spominje detekcija joda-131 iznad Evrope, poručili su iz Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.