Pet meseci nakon što su prve vakcine protiv kovida počele da se daju sve je veći broj zapadnih zemalja koje obećavaju da će donirati značajan broj cepiva siromašnim zemljama.
Do sada su najbogatiji bili spremni da novcem pomognu vakcinaciju u manje razvijenim područjima, dok same vakcine nisu bili toliko voljni da ustupe, pa su stoga prema podacima Unicefa za sada najveći donatori Kina, sa 27,61 milion besplatno podeljenih cepiva, i Indija sa 9,09 miliona.
Preko milion doza dali su još Rusija, Australija, i MTN grupa u partnerstvu sa Afričkom unijom.
Istovremeno, jedina donacija SAD, koja je zabeležena, jeste u vidu 13,000 doza vakcina Južnoj Koreji.
Ono što nije obuhvaćeno podacima na sajtu Unicefa jeste poslednja najava da će SAD donirati 80 miliona doza vakcina, a uskoro bi trebalo da bude poznato koje će države prve dobiti cepiva iz Amerike.
Takođe, Unicef beleži da je Francuska donirala 100.000 doza vakcina, s tim da je ranije najavljeno da će ova zemlja Kovaksu ustupiti pola miliona doza.
Među državama koje su se takođe obavezale da će ustupiti vakcine Kovaksu nalazi se Švedska (milion doza), Norveška (700,000).
Španija je pak najavila da će dati 7.5 miliona doza zemljama Latinske Amerike tokom 2021. godine, dok se EU obavezala da će isporučiti najmanje 100 miliona doza u istom periodu siromašnim državama.
Istovremeno, Srbija je do sada donirala preko 200.000 doza vakcina (računajući i donaciju Češkoj koja nije registrovana u Unicefovoj bazi trenutno).
Država je dala najviše Fajzer vakcina, a nešto manje Astrazeneke i Sputnjik V vakcine.
Takođe, Srbija je bila među prvima koja je donirala cepiva i to zemljama u regionu BiH, Republici Srpskoj, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji. U ovom delu Evrope, među donatorima se još izdvajaju Rumunija koja se prema podacima Unicefa obavezala da će donirati 600.000 doza susednoj Moldaviji.
Mediji su takođe preneli da je mađarski premijer Viktor Orban najavio donaciju od 140,000 doza Češkoj i Zelenortskim Ostrvima, kao i da je Mađarska ustupila 300,000 doza Sloveniji.
Hrvatska je pak ranije najavila da će ustupiti 50.000 doza Kosovu, Crnoj Gori i BiH.
I dok je svaka donirana vakcina potencijalno spasen život, ono što i dalje ostaje preko potrebno jeste snabdevanje Kovaks sistema kako bi se postigla ravnomerna raspodela cepiva u svetu.
Trenutno takva raspodela ne postoji pošto je u Severnoj Americi dato 60 doza vakcina na 100 ljudi, u Južnoj Americi 27, u Aziji 21 a u Africi samo dve na 100 osoba.
Pored toga što bi veći kapacitet Kovaksa, koji je do sada distribuirao tek 78 miliona doza, što je tek četiri odsto od planiranih dve milijarde, omogućio da najsiromašniji vakcinišu ugrožene kategorije stanovništva, ujedno bi pomogao da se globalno stavi tačka na pandemiju.
Jer, kako stručnjaci upozoravaju, sva područja sa velikim brojem nevakcinisanih plodno su tlo za nastanak novih sojeva virusa protiv kojih postojeće vakcine mogu biti manje delotvorne, što bi onda ugrozilo i građana onih zemalja u kojima je veliki procenat vakcinisanih.
Kina najveći donator
Prema podacima Unicefa, Kina je najviše vakcina donirala azijskim zemljama – Pakistanu (4,5 miliona) I Laosu (3,3 miliona). Sinofarm vakcina distribuirana je do sada u preko 60 zemalja, dok je Sinovak vakcina data u 35 država koje su dobile oko 260 miliona doza. Kineski zvaničnici ranije su najavili da će dati Kovaksu 10 miliona doza Sinofarma dok je juče rečeno da su prve od tih doza spremne za isporuku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.