Republika Srbija postala je 23. punopravna članica Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN, odlučeno je juče u Ženevi, jednoglasnim usvajanjem rezolucije Saveta ove organizacije, saopštila je Vladina kancelarija za saradnju sa medijima.
Uz Izrael, Švajcarsku i Norvešku, Srbija je četvrta zemlja koja nije članica EU, a punopravna je članica ove prestižne naučne organizacije. Srbija je postala stalna članica, a da ni sve članice EU nisu pristupile CERN-u.
Najbliža stalnom članstvu je Slovenija, koja ima status pridruženog člana, kakav je prethodno imala i Srbija, navodi se u saopštenju.
Punopravno članstvo omogućava da studenti i profesori iz naše zemlje rade istraživanja na svetskom nivou u Srbiji, kao i da naša privreda učestvuje u većem obimu na projektima u CERN–u.
Pored podizanja kvaliteta naučnih istraživanja, pristupa najnovijoj naučnoj opremi i tehnologijama kao i prenošenja iskustva i znanja, članstvo u CERN–u uticaće na sprečavanje odlaska obrazovanih mladih ljudi iz Srbije.
Istraživači iz Srbije ravnopravno će učestvovati na svim konkursima CERN–a, od finansiranja projekata naučne izvrsnosti, redovnih letnjih škola za studente i diplomce, doktorskih i postdoktorskih stipendija, do finansijske podrške za naučne specijalizacije.
Srpska privreda imaće značajnu korist od članstva, s obzirom na to da će naše kompanije moći u većoj meri da učestvuju na svim tenderima koje raspisuje CERN i tako se ravnopravno takmiče sa svetski uspešnim kompanijama.
Stalno članstvo u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja biće dodatni podsticaj za osnaživanje domaće nauke. Od 1. januara 2019. godine, počinje sa radom Fond za nauku, koji će omogućiti konkurentno finansiranje naučnih istraživanja i bolju povezanost nauke i privrede.
Ulaganje u inovativnu infrastrukturu od 100 miliona evra znači izgradnju naučno tehnoloških parkova u Nišu i Novom Sadu, proširenje naučno–tehnološkog parka u Beogradu, izgradnju zgrade BioSens instituta u Novom Sadu kao evropskog centra izvrsnosti u digitalnoj poljoprivredi, laboratorijske lamele Elektronskog fakulteta u Nišu, Data centra u Kragujevcu, te izgradnju novih zgrada FON–a i Instituta za fiziku u Beogradu.
Kako se navodi u saopštenju, uz zapošljavanje najboljih doktoranada pri fakultetima i naučnim institutima u Srbiji (hiljadu mladih naučnika potpisalo je ugovore o radu u julu, a prošlog meseca objavljen je poziv za novih sto), Vlada Srbije sistemski podržava nauku i stvara uslove koji će omogućiti našim mladim naučnicima da ostanu u zemlji. Mladi naučnici će direktno uticati na transformaciju srpske ekonomije zasnovane na investicijama u ekonomiju zasnovanu na inovacijama, što je prioritetni cilj Vlade Srbije jer predstavlja razvojnu šansu Srbije za 21. vek.
Članstvo u jednoj od najpriznatijih naučnih organizacija u svetu, rezultat je kontinuiranih napora Vlade Srbije za razvoj nauke i modernizaciju obrazovanja u Srbiji, koje je predsednica Vlade postavila kao svoje prioritete na početku mandata, kažu u Vladinoj kancelariji za saradnju sa medijima. Ana Brnabić je u septembru posetila sedište CERN–a u Ženevi i predstavila reforme koje Vlada sprovodi u oblasti nauke i obrazovanja.
Članstvo Srbije u CERN–u biće formalno potvrđeno nakon što Narodna skupština Srbije i UNESKO, prema ustanovljenim procedurama, ratifikuju ovu rezoluciju. Zvaničan prijem Srbije kao stalnog člana CERN-a biće upriličen svečanom ceremonijom podizanja srpske zastave ispred zgrade CERN-a u Ženevi, kojoj će prisustvovati najviši državni vrh.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.