Srbija teško ispunjava minimum standarda 1Foto: EPA/MIKE THEILER

Država Srbija ne ispunjava u potpunosti minimum standarda za eliminaciju trgovine ljudima, ali čini značajne napore u tom pravcu.

Vlada je uložila veće napore nego u prethodnom izveštajnom periodu, naročito uzimajući u obzir uticaj pandemije kovida 19 na njene kapacitete za borbu protiv trgovine ljudima. Stoga Srbija ostaje u Grupi 2, navodi se u Izveštaju o trgovini ljudima, u delu koji se odnosi na Srbiju, a koji je 1. jula objavio američki Stejt department.

Napori Vlade Srbije o kojima se u izveštaju govori podrazumevaju osuđivanje većeg broja trgovaca ljudima i identifikovanje većeg broja žrtava.

Vlada je povećala resurse uložene u Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima, a sudije su većem broju žrtava dodelile „status posebno osetljivog svedoka“.

Takođe je organizovala onlajn kampanje podizanja svesti, kao i konkurs za finansiranje medijskih projekata o trgovini ljudima.

Međutim, Vlada nije ispunila minimalne standarde u nekoliko ključnih oblasti. Kako se navodi, i dalje nema proaktivnih napora vezanih za identifikaciju žrtava, a posebno izostaje skrining migracionih tokova i pojedinaca/ki uključenih u prodaju seksualnih usluga.

Pomenutom Centru i dalje nedostaje sredstava, resursa i osoblja koje bi adekvatno procenjivalo žrtve i upravljalo smeštajem. Država je čak na neodređeno vreme zatvorila prihvatnu jedinicu zbog epidemije.

Kao još jedan veliki problem ističe se to što je Vlada zaustavila direktnu pomoć i postupke upućivanja tokom vanrednog stanja od marta 2020. do maja 2020. Na taj način je uslovila NVO da bez državne finansijske podrške pruže sve neophodne mere pomoći žrtvama.

Pored toga, veliki broj žrtava je kažnjen u sudskom postupku, što znači da prava žrtava tokom suđenja nisu bila poštovana, da je izostala poverljivost ali i zakonsko zastupanje žrtava. Savet za borbu protiv trgovine ljudima nije se sastajao, a učestvovanje javnih službenika u krivičnim delima trgovine ljudima i dalje izaziva značajnu zabrinutost.

U izveštaju se navode najvažnije preporuke za Srbiju, koje se odnose na istrage i procesuiranje trgovaca ljudima, na adekvatan pristup žrtvama, što uključuje i obuke predstavnika državnih organa, zatim na finansiranje Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i NVO i druge.

Cilj ovog Izveštaja, takozvanog TIP Reporta, jeste da podigne globalnu svest o problemu trgovine ljudima tako što će skrenuti pažnju na različite aspekte ove pojave i konkretne korake preduzete širom sveta. Nevladina organizacija ASTRA redovno doprinosi svojim izveštavanjem izradi TIP Reporta.

Svi su na meti trgovaca ljudima

Trgovci ljudima iskorišćavaju domaće i strane žrtve u Srbiji, a žrtve iz Srbije u inostranstvu. Trgovci ljudima seksualno eksploatišu domaće državljanke u Srbiji, u susednim zemljama i širom Evrope, posebno u Austriji, Nemačkoj, Italiji i Turskoj. Trgovci ljudima iskorišćavaju srpske državljane/ke, prvenstveno muškarce, u prinudnom radu u sektorima poput građevinske industrije, u evropskim zemljama (uključujući Austriju, Belgiju, Hrvatsku, Francusku, Nemačku, Italiju, Luksemburg, Crnu Goru, Rusiju i Švajcarsku) i UAE. Trgovci ljudima iskorišćavaju decu državljane Srbije, a posebno romsku, u cilju seksualne eksploatacije, prinudnog rada, prinudnog prosjačenja i kriminalnih radnji.

Tekst je deo projekta „Ljudi kao unosna roba, posebno na tržištu seksa“ koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari