Tabloidizacija je zahvatila celokupnu medijsku sferu Srbije, od štampanih medija, preko televizije, do onlajn izdanja.
Da se ja lično pitam, pojedine tabloide bih zabranio. Ali, to je nemoguće. Zato ćemo sa medijskim partnerima i drugim novinarskim udruženjima pokušati da nađemo rešenje kojem bi se sveobuhvatnoj tabloidizaciji stalo na put – kaže za Danas novinar Slaviša Lekić, kandidat za predsednika Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Ovo udruženje u subotu bira novog predsednika, a pored Lekića kandidat je i Željko Bodrožić, urednik Kikindskih novina.
– Ove godine mora da se donese nova medijska strategija i set zakona, kojim bi se stalo na put tabloidnom ludilu. Postoje mnogobrojni načini borbe, od poziva na bojkot do sprovođenja aktivnijih mera koje bi, zašto da ne, dovele i do gašenja nekih od njih – naglašava Lekić. Na pitanje kojim konkretnim potezima bi se to uradilo, Lekić navodi da bi se ponovo moglo razmišljati o uvođenju poreza za šund.
– Naravno, u ovakvoj državi je to nemoguće. Ali svi zajedno moramo da se borimo i izborimo za slobodu – ističe Lekić. Pored tabloidizacije medija, kao jedan od ključnih problema u novinarskoj sferi kandidat za predsednika NUNS-a navodi cenzuru i autocenzuru, netransparentnost vlasništva i loš ekonomski i društveni položaj novinara.
– Novinari u Srbiji nisu sindikalno organizovani. Negde je takav način organizacije i zabranjen, pogotovo u inostranim kompanijama koje posluju na srpskom tržištu. Moramo se izboriti da njihovi vlasnici poštuju ovdašnje zakone i da svi novinari imaju jednak tretman i uslove rada – navodi Lekić. On dodaje da uticaj države u pojedinim medijima mora da se smanji ili potpuno ukine.
– Malo je slobodnih medija danas. Tviter i Fejsbuk su jedini, potpuno slobodni mediji u Srbiji – ocenjuje Lekić. S obzirom na to da je aktivan tviteraš, sa čvrstim stavovima i „oštrim“ terminima u obraćanju neistomišljenicima, pitali smo ga da li će, ako postane predsednik NUNS-a, nešto promeniti u javnim istupima.
– Naravno. Stavovi će ostati isti, ali će retorika biti dosta blaža. Tada neću biti samo Slaviša Lekić, već predsednik NUNS-a – ističe Lekić. Na pitanje kako misli da ostvari svoje ciljeve, s obzirom na skromne nadležnosti koje sama organizacija ima, odgovara – akcijama.
– Setimo se aktivizma devedesetih godina. Moramo probuditi tu staru energiju kod novinara i stvoriti novu kod mladih. Rešenje je u aktivizmu, stalnom prisustvu u javnosti i pritiscima na one koji guše medijske slobode – zaključuje Lekić.
Program drugog kandidata za predsednika NUNS-a, Željka Bodrožića, više je vezan za reorganizaciju samog udruženja i animiranje članstva, u cilju jačanja novinarske profesije.
– Moramo u najhitnijem roku da „probudimo“ naše članstvo. Imamo veliki broj sjajnih, slobodoumnih ljudi koji su kao i većina naroda zapali u apatiju. Neki više nisu ni u profesiji. Izvršni odbor udruženja mora biti aktivniji – kaže Bodrožić za Danas. Nasleđeni problem sa Medija centrom, dodaje, mora da se reši, kako bi on radio u punom kapacitetu. Ocenjujući medijsku scenu u Srbiji, Bodrožić kaže da je loša „kao i kada sam ušao u novinarstvo devedesetih“.
– Tada je bilo čak zdravijih, „žilavijih“ redakcija nego danas. Međutim, u proteklih petnaestak godina svedoci smo srozavanja novinarstva. Bez obzira na naše zasluge za promene nakon 2000. godine, novinari su zapali u drugi plan. Političari su nas tamo gurnuli – ističe Bodrožić. Tabloidizaciju medija u Srbiji vidi kao jedan od problema, ali dodaje da su tabloidi „nužno zlo“ svuda u svetu.
– Oni postoje svuda. I skaredni su u većini zemalja. Kod nas je blato veće i dno dublje jer političari daju legitimitet tim tabloidima. Ne možemo zabraniti žutu štampu. To bi bilo suludo. Ali javne ličnosti, pre svega političari, moraju da pokažu jasan stav da postoje ozbiljni mediji, kao i oni drugi, koji ne zaslužuju ni da im date izjave. A oni, opet, trče da im daju intervjue, iako će za nekoliko dana u tim istim novinama izaći na naslovnoj strani sa nekim skaradnim naslovom i neutemeljenim optužbama – naglašava Bodrožić. Problem tabloida vidi pre svega kao problem elite u društvu.
– Elita je ili nezainteresovana i apatična, ili daje legitimitet takvim medijima. Tako da problem sveopšte tabloidizacije, kao ni rešenje, nije samo u nama, novinarima, već u čitavom društvu – zaključuje Bodrožić.
Nezavisno udruženje novinara Srbije će u subotu 25. marta održati redovnu godišnju skupštinu na kojoj će biti izabran i novi predsednik udruženja, Željko Bodrožić i Slaviša Lekić. Donedavni predsednik Vukašin Obradović je pre više od mesec dana podneo ostavku na to mesto iz ličnih razloga pre kraja svog drugog mandata. U skladu sa Statutom NUNS, novi predsednik će biti ovog puta biran na godinu dana, odnosno do sledeće redovne izborne skupštine udruženja kada mandat ističe i aktuelnom Izvršnom odboru.
O protivkandidatu
„Željko je odličan novinar, pošten i dobar čovek. Ne zameram mu ništa. Razlike među nama su u nijansama. Moja jedina prednost je što imam duže iskustvo. U medijima sam 37 godina, kao novinar, urednik i direktor“, rekao je Lekić za Bodrožića, a on mu je „uzvratio“ istom merom: „Slaviša i ja smo drugari dugi niz godina. Delimo iste svetonazore. NJegova prednost je što je dugo u novinarstvu, uvek na pravoj strani, učeći mlađe kako da se ponašaju i kako da rade svoj posao. Moja prednost je što sam bio aktivniji u NUNS-u i bolje poznajem probleme organizacije iznutra“, rekao je Bodrožić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.