Vodostaji na Dunavu biće u većem porastu narednih sedam dana, kada se očekuje i vrh vodenog talasa u Srbiji. Na Dunavu je juče proglašena redovna odbrana od poplava duž 255 kilometara reke. Iako je situacija alarmantna, nadležni kažu da nema razloga za paniku. Ekipe Sektora za vanredne situacije MUP Srbije, Javnog preduzeća „Vode Vojvodine“, vojske i nadležnih u lokalnim samoupravama na terenu su i preduzimaju neophodne mere kako ne bi došlo do poplava.
Predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić upozorio je da je situacija u Vojvodini ozbiljna u očekivanju poplavnog talasa na Dunavu, ali da nema razloga za paniku. Na sednici pokrajinskog Štaba za vanredne situacije Pajtić je rekao da je proteklih nekoliko godina pokrajina uložila 3,4 milijarde dinara u izgradnju, rekonstrukciju i učvršćenje odbrambenih sistema „i da zbog toga ovaj poplavni talas čeka spokojnije nego što to čine u okolnim zemljama“.
– Naš odbrambeni sistem je u dobrom stanju, spreman da odgovori na izazove, mada nikada nije moguće predvideti šta voda sa sobom nosi i videli smo, uostalom, da su poplavljene mnogo bogatije zemlje od naše i veliki gradovi širom Evrope. Učinićemo sve da se to ne dogodi i u Vojvodini i Srbiji – rekao je Pajtić.
Za sada nema opasnosti od izlivanja drugih reka u Srbiji sem Dunava, ali se vodostaj ne može sa preciznošću odrediti, jer će na njega sem veće količine vode koje će doći iz Mađarske, uticati i obilne padavine koje se očekuju narednih dana.
Rukovodilac sektora za odbrane od poplava u „Vodama Vojvodine“ Mirko Galonja kaže za Danas da je redovna odbrana od poplava na Dunavu juče bila na 255 kilometara, kao i da su nadležne ekipe svakodnevno na terenu, kako ne bi došlo do izlivanja.
– Ekipe su na terenu i preduzimamo sve mere u otklanjanju nedostataka koji bi mogli da dovedu do izlivanja. Pre svega popunjavamo lisičje i jazavičje rupe na nasipima, i pripremamo pumpe za ispumpavanje vode. Imamo neophodnu mehanizaciju, tehniku i opremu, ljudstvo takođe – ističe Galonja. Prema njegovim rečima, najugroženiji delovi su u Čereviću, Beočinu i Slankamenu, ali su preduzete sve potrebne mere da i te lokacije budu zaštićene.
Babić: Moguće izlivanje Dunava
Zamenik načelnika Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Đorđe Babić kaže za Danas da su štabovi Sektora na lokalu juče imali sednice širom Srbije, i da se situacija prati u svakom trenutku. „Za sada ne preti izlivanje drugih reka, sem Dunava i na pojedinim mestima na kanalu Dunav-Tisa-Dunav. Ipak, svim nadležnim organima i institucijama naloženo je da prate stanje na terenu i da se pripreme za reagovanje ukoliko to bude potrebno – naglašava Babić. On dodaje da iako je situacija kritična, ne očekuje se proglašenje vanredne situacije. Ipak, prema njegovim rečima, jedinice Sektora su spremne da na vreme pruže pomoć u evakuaciji i sklanjanju imovine iz naselja neposredno uz reku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.