"Srebrenica: od poricanja do priznanja" 1

Knjige poput ove ne nastaju iz mesta: one dolaze kao rezultat spoznaje određenog fenomena.

U središtu pomenute knjige je ‘najveći pokolj civilnog stanovništva u Evropi poslije Drugog svjetskog rata i najveće stradanje Bošnjaka u istoriji bošnjačkog naroda’.

Knjiga je, bar dosad, najkompletniji prilog odavde, iz Srbije, u proučavanju ovog zločina koji se kvalifikuje kao genocid.

Konkretan kao i svaki zločin, srebrenički pokolj je posmatran u kontekstu koji je sadržan u naslovima šest poglavlja knjige: Etiologija i geneza genocida; Međunarodna zajednica i srebrenički masakr; Hronologija genocida u Srebrenici; Srebrenica pred Haškim tribunalom; Priznanja aktera zločina; Srbija, Republika Srpska i Srebrenica…

Masakr u Srebrenici nije uporediv ni sa jednim zločinom počinjenim u jugoslovenskim ratovima 1991-1999. godine.

Sa svim svojim karakteristikama, on se uklapa u etiologiju i genezu genocida.

Kao takav, on baca novo svetlo na karakter krize jugoslovenske države osamdesetih godina prošlog veka, na udar u srpskom partijskom rukovodstvu, antibirokratsku revoluciju, pojavu ‘nemilosrdne elite’ i uspon vođe. Ali, i na ideologiju srpskog etničkog nacionalizma koja je bila glavni generator ratova.

Pojedinac je i Janja Beč, iz čije smo knjige „Pucanje duše“ prvi put čuli glasove autentičnih žrtava genocida, muslimanskih žena koje je ona pronašla u izbegličkom logoru u Sloveniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari