Zvaničnici Južne i Severne Koreje postigli su juče dogovor da se između 20. i 25. februara organizuju susreti porodica razdvojenih ratom. Jedini problem može da predstavlja to što se istovremeno održavaju godišnje južnokorejsko-američke vojne vežbe. Pjongjang smatra da su te vežbe priprema za invaziju, dok Seul i Vašington navode da je reč isključivo o vežbama defanzivne prirode.
Predstavnici Pjongjanga i Seula sastali su se juče u pograničnom mestu Panmundžom, gde je 1953. potpisano primirje kojim su okončani sukobi. Tu je odlučeno da se porodice sastanu u odmaralištu planine Kumang u Severnoj Koreji. To će biti prvi susret porodica od 2010, kada je Severna Koreja bombardovala jedno južnokorejsko ostrvo blizu njihove granice na moru, koju Pjongjang osporava. Severna Koreja je u poslednjem trenutku otkazala planirane susrete porodica u septembru prošle godine i optužila Seul da priprema ratne vežbe i druge neprijateljske poteze.
Milioni Korejaca iz dve države su posle rata ostali razdvojeni sa jedne ili druge strane granice. Mnogi su umrli, a da se nikad ponovo nisu videli sa svojim bližnjima. Oko 71.000 ljudi, a većina ima preko 80 godina, čeka sa južnokorejske strane mogućnost da vidi rodbinu. Susreti su emotivni, ali kratki. Jeo In-Čan čeka da vidi svog brata, koji sada ima 83 godine. „Srećan sam što se susreti nastavljaju, ali mislim da je broj onih koji učestvuju u njima ograničen. Oni koji su izabrani su sigurno uzbuđeni, ali pomislite na većinu koja je ovaj put odbijena – oni će na televiziji gledati susrete drugih porodica, za njih će bol biti veći od radosti“, kaže Jeo za Bi-Bi-Si.
Južna Koreja lutrijom bira sugrađane koji će posetiti svoju porodicu i rodbinu, dok Severna Koreja koristi „nerazumljiv sistem“, tvrde analitičari, navodeći da se Pjongjang „igra politike“ sa odabranim porodicama. Većina rastavljenih porodica ne zna da li su njihovi bližnji i dalje živi, jer dve zemlje brane svojim građanima da razmenjuju elektronsku poštu, telefonske pozive i pisma. Ovi porodični susreti su redak oblik saradnje na Korejskom poluostrvu, pošto se odnosi između dve države godinama pogoršavaju. Zanimljivo je, ipak, da je Pjongjang u januaru pozvao na prekid neprijateljstva. I pored toga, mnogi na jugu su i dalje skeptični prema namerama Severne Koreje, navodi dopisnik Bi-Bi-Sija iz Seula.
Severna Koreja je prošle godine intenzivno pretila napadom na svog južnog suseda, ali i na kopnene baze SAD na Havajima i ostrvu Guam. Pored toga, vesti o nuklearnom programu Pjongjanga preplavile su svetske medije, ali se na kraju 2013. opasna retorika zvaničnika Severne Koreje smanjila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.