Slovenački parlament je kasno u sredu komotnom većinom izabrao 11. slovenačku vladu, prvu kojoj je na čelu jedna žena i najmlađu u slovenačkoj istoriji. Vlada ima 14 članova, prosečno je stara 45 godina, čine je tri žene, tri magistra i šest doktora nauka, pohvalila se pred slovenačkim parlamentom nova premijerka Alenka Bratušek inače predsednica Pozitivne Slovenije.


I pre nego što je nova slovenačka vlada položila zakletvu, osnivač i prvi predsednik Pozitivne Slovenije, gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković potpisao je ostavku na mesto predsednika te stranke i završio je porukom: „Srećno Slovenijo“. U raspravi pred slovenačkim parlamentom novoj slovenačkoj premijerki je zamerano da će biti samo Jankovićeva lutka, a on premijer iz senke, a opozicija je izražavala nezadovoljstvo činjenicom što vladu formira stranka čiji je dosadašnji šef opterećen optužbama za nepoštovanje antikorupcijskih zakona.

Novu slovenačku vladu čine stranke koje više naginju levom centru: Slovenački demokrati Igora Lukšića, koji nije u vladi (bivši šef sadašnji slovenački predsednik Borut Pahor), Građanska lista Gregora Viranta, koji je postao ministar unutrašnjih poslova, Stranka penzionera Karla Erjaveca, koji je opet slovenački ministar za spoljne poslove i Pozitivna Slovenija.

Oštro reagujući na koalicioni sporazum nove vlade, koja se opredelila za socijalno podnošljivu štednju, i ustupke koje je pri potpisivanju tog sporazuma učinio Gregor Virant, dosadašnji ministar finansija Slovenije Janez Šuštarič podneo je ostavku na mesto potpredsednika Građanske liste. Bratušekova je navela da će joj prioritet nad prioritetima biti smirivanje političkih strasti i uspostavljanje tolerantnog dijaloga, a posebno će voditi računa o: položaju mladih, ulaganjima u istraživanja i nauku i većoj ulozi žena u društvu. Najveći problemi Slovenije su javne finansije, devastiran bankarski sektor, prezadužena privreda i, za tu državu, visoka nezaposlenost.

Tokom gotovo devetočasovne parlamentarne rasprave koja je prethodila glasanju o novoj vladi, već je pominjan stav iznet u listu Finance da će „ovo biti poslednja izabrana slovenačka vlada, sledeću će imenovati Trojka“. Naravno misli se na već poznatu Trojku, koju čine predstavnici Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF-a, a koja se u mnogim državama, u ekonomskim teškoćama, doživljava kao kaznena ekspedicija. I posle izbora nove slovenačke vlade u istom listu se pojavio članak ekonomiste Stanislava Kovača koji tvrdi da jezgro vlade Alenke Bratušek čine duhovna deca poznatog slovenačkog ekonomiste Jože Mencingera (i Franca Križaniča), inače „čuvara nacionalnog interesa“, više puta cinično ističe autor i prognozira da će se sa mencingerijancima na čelu Slovenija „zatvoriti za strani kapital i dati se u oživljavanje propalog tranzicijskog modela nacionalnog interesa koji će je ubrzano odvesti u jednu propalu deceniju“.

Kovač tvrdi da se u koalicionom sporazumu nove vlade strani kapital, po njemu, MMF-u i Evropskoj komisiji jedini izlaz za prezaduženu slovenačku privredu i propale banke, i ne pominje nego se, na ruku menadžerima i vlasnicima prezaduženih firmi, računa sa jačanjem države u privredi i podržavaju garancije države za kreditiranje prezaduženih preduzeća.

Janša ni poslanik

Mada ima i takvu mogućnost, dosadašnji slovenački premijer Janez Janša najverovatnije neće biti poslanik slovenačke skupštine, piše ljubljansko Delo. Prema informacijama koje nije potvrdio sam Janša, on će zaposlenje naći u svojoj stranci (SDS).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari