Sređivanje i izolacija 45 fasada zgrada u Kraljevu 1Foto: Z. Nikolić

Grad Kraljevo je krajem prošle godine doneo Odluku  o obaveznom investicionom održavanju zgrada i sufinansiranju investicionih projekata na teritoriji grada i izdvojio 10.000.000 dinara u budžeta za 2019. godinu za te namene.

Na taj način su, prvi put, kreirane normativne i materijalne pretpostavke da se deo javnih prihoda Grada iskoristi i za podršku merama jačanja energetske efikasnosti kroz sanaciju fasada stambenih zgrada čiji stanari su organizovani u Stambene zadruge.

Početkom godine, raspisan je prvi konkurs koji je omogućio da i zgrade kolektivnog stanovanja u privatnom vlasništvu mogu aplicirati za bespovratna sredstva do polovine vrednosti rekonstrukcije fasade.

Na taj prvi konkurs prijavilo se 45 zainteresovanih stambenih zajednica za rekonstrukciju isto tolikog broja fasada zgrada.

Gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić je imenovao Komisiju koja je, primenjujući kriterijume iz pomenute Odluke, predložila da devet stambenih zajednica iskoristi tu mogućnost i dobije subvenciju iz javnih sredstava.

Najbolje rangirana Stambena zajednica bila je ona iz zgrade u ulici „Zelena Gora broj 30“ sa 72 boda. Tome je doprinela i činjenica da su stanari ove zgrade, prateći pokrenute inicijative za donošenje Odluke grada o obaveznom investicionom održavanju zgrada i sufinansiranju investicionih projekata, počeli godinu dana ranije da plaćaju 20 dinara po metru kvadratnom  više troškove tekućeg održavanja, kreirajući na taj način svoj fond za udeo u troškovima rekonstrukcije fasade zgrade.

Oni su, kao jedna od prvih sedam Stambenih zajednica na teritoriji Kraljeva iskoristili subvencije grada 2018. i završili sve predviđene radove čija je vrednost, po konačnom obračunu, bila nešto manje od dva miliona dinara u čemu je grad participirao sa 915.030 dinara, što je polovinu projektom predviđene vrednosti.

Stambena zajednica „Zelena Gora broj 30“  je, kako kaže njen upravnik Mišo Rumenić, iskoristila i ponudu javnog preduzeća „Gradsko stambeno“ Kraljevo, sa kojim sarađuje na poslovima tekućeg održavanja zgrade, da svaki stanar dobije mogućnost plaćanja svog dela troška rekonstrukcije fasade na 24 mesečne rate.

Arhitektkinja Dragana Bikić, direktorka JP „Gradsko stambeno“ Kraljevo, zajedno sa svojim timom angažovala se na aktivnostima koje su prethodile usvajanju Odluke o obaveznom investicionom održavanju zgrada i sufinansiranju investicionih projekata na Skupštini grada septembra 2018- Ona za Danas kaže da dve Stambene zajednice van sistema održavanja, iako su im odobrena sredstva za sufinansiranje rekonstrukcije fasade nisu uspele da se organizuju i sprovedu sve aktivnosti koje prethode radovima na rekonstrukciji.

Zato će, od opredeljenih deset miliona dinara iz gradskog budžeta za sufinansiranje obnove fasada zgrada kolektivnog stanovanja, u 2019. ostati neiskorišćeno više od 30 odsto  tih sredstava.

„Nismo još videli Nacrt budžeta za sledeću godinu tako da ne mogu da kažem ni koji je iznos sredstava namenjen obnovi i rekonstrukciji fasada zgrada kolektivnog stanovanja, ali se iskreno nadam da činjenica što dve zgrade nisu uspele da se organizuju i iskoriste odobrena sredstva neće uticati na odbornike da umanjuju iznos tih sredstava planiran za 2020. godinu. Jer, početno interesovanje građana je bilo više nego dobro – kaže Bikić.

Jedan od uzroka što odobrena sredstva za ovu godinu nisu iskorišćena, dodaje, jeste nedovoljno iskustvo i znanje većine odabranih profesionalnih upravnika Stambenih zajednica za planiranje i vođenje složenijih, investicionih projekata.

„Gradsko stambeno“ Kraljevo samo nadzire radove koje samostalno ugovaraju Stambene zajednice, ali su u tom preduzeću, prema rečima direktorke, spremni da pomognu da što efikasnije prođu kroz sve faze investicionog, projekta sufinansiranog i sredstvima iz javnih prihoda.

U udruženju građana „Kraljevački razvojni centar“ predlažu da se kroz Program Energetske efikasnosti u budžetu kao jedna od aktivnosti planira i materijalno podrži razmena iskustva između predstavnika javnih objekata i Stambenih zajednica koji su već sproveli rekonstrukciju i obnovu fasade sa onima koji se tek spremaju da konkurišu i sprovedu takav. U Centru navode da je to jedan od zadataka Saveta za energetsku efikasnost grada Kraljeva, koji se od konstituisanja početkom godine više nije sastajao, pa i njima kao civilni sektor nude i pomoć i saradnju.

Razmena iskustva nije na odmet

Prve promene u sektoru poboljšanja energetske efikasnosti zgrada na teritoriji grada Kraljeva pokrenute su sa mrtve tačke pre tri godine. Kroz projekat „Energetska efikasnost u javnim zgradama“ – koji je podržalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja na osnovu Sporazuma o zajmu između Republike Srbije i Nemačke razvojne banke KfW – sprovedena je rekonstrukcija zgrade Mašinsko-tehničke škole „14oktobar“ vredna više od pola miliona evra. Ministarstvo je investiralo 423.147,66 evra.

Pri kraju radovi na školi „Nikola Tesla

Ovih dana se privode kraju radovi na rekonstrukciji fasada zgrada ESTŠ „Nikola Tesla“, Gimnazije i Ekonomsko-trgovinske škole, čime će se unaprediti energetska efikasnost tih objekata. Za te radove Ministarstva rudarstva i energetike  je izdvojilo 13,5 miliona dinara, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja sedam miliona, a Grad 10.906.654 dinara kao udeo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari