Inflacija, kriminalizovano društvo, korumpirana elita, ali i protivljenje reizboru predsednice Kristine Fernandes de Kirhner razlozi su iz kojih su organizatori protesta na ulice argentinskih gradova u četvrtak uveče izveli, prema agencijskim izveštajima, stotine hiljada građana.
To su, u svakom slučaju, bile najveće demonstracije u Argentini od onih iz 2001/2002, u vreme ekonomskog kolapsa. Demonstracije su pokrenute preko društvenih mreža, a njihovi lideri, aktivisti Marijana Tores i advokat Marselo Moran, kojima se pridružio i deo institucionalne opozicije, tvrde da nemaju veze sa strankama.
Najtiražniji dnevnik Klarin navodi da je vlada u četvrtak „izgubila ulicu“, dok drugi primećuju da organizatori nisu pokazali da imaju kapaciteta da dođu na vlast. Argentinci su istovremeno protestovali i ispred svojih ambasada i konzulata širom sveta, uključujući Njujork, Vašington, Pariz, Rim, Madrid, Toronto, Majami i London, izvestila je Beta. Većina demonstranata, kao i na prvom takvom protestu 13. septembra, pripada srednjoj klasi.
Inflacija, prema zvaničnoj statistici, iznosi 12 odsto, ali analitičari kažu da je u realnosti znatno veća, preneo je Bi-Bi-Si. Nezadovoljstvo su izazvala i ograničenja na kupovinu dolara, čemu stanovništvo pribegava bojeći se inflatornog obezvređivanja pezosa. MMF je u septembru Argentini zapretio sankcijama ako ne obuzda inflaciju i ne pospeši privredni rast.
Učesnici protesta udarali su u šerpe i uzvikivali parole protiv predsednice zbog njene namere da ostane na vlasti ukidanjem ustavnih ograničenja. Atmosfera je podsetila na demonstracije od pre deset godina kada su svrgnuti dotadašnji lideri Argentine. Posle toga je nastao vakuum vlasti do izbora predsednika Nestora Kirhnera 2003, pokojnog muža Kristine Fernandes.
Pristalice vlade tvrde da je suština problema model društvene inkluzije koji je predsednica nametnula, uključujući novčanu pomoć siromašnima i nezaposlenima i upućivanje milijardi dolara iz nacionalizovanih penzijskih fondova projektima socijalne pomoći, a da se protestima srednja klasa i bogati bune protiv gubitka svojih privilegija.
Predsednica predlaže debatu o njenoj politici umesto protesta. Ona je rekla da „niko ne sme da misli da ću ići protiv sopstvene politike, one koju branim od kada sam imala 15 godina“. „To je politika u koju verujem i ovo je zemlja u koju verujem“, kazala je Kristina Fernandes. Opozicione partije su slabe i nemaju kredibilitet, prenosi Beta, pošto su izgubile kontrolu nad Kongresom i gotovo svakom institucijom sposobnom za kontrolu rada vlade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.