Na toku reke Save, u zoni Grada Sremska Mitrovica, dužine 43,64 kilometra nasipa, uvedena je redovna odbrana od poplava. Izmereni vodostaj je 660 centimetara i trenutno je u stagnaciji.
Prema prognozi Stručno-operativnog tima za odbranu od poplava, očekuje se da će početi da opada, prenosi Sremskomitrovački portal.
„Prema izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije od petka, 20. januara, najavljeno je da će vodostaj Save narednih dana da raste i da je moguće da dostigne maksimum od 730 centimetara, što bi za nas značilo vanrednu odbranu od poplava. Kao komandant Štaba za vanredne situacije, u subotu sam sazvala Stručno-operativni tim za odbranu od poplava koji čine predstavnici vodoprivrednih preduzeća i ljudi od struke i sa iskustvom i dogovorili smo operativne mere. Naša vodoprivredna preduzeća su spremna, kao i ljudstvo, mehanizacija i oprema”, objasnila je mitrovačka gradonačelnica Svetlana Milovanović, obraćajući se medijima tokom obilaska reke.
Ona je dodala da se i dalje prati vodostaj, iako je najavljena stagnacija, a potom i opadanje Save.
„Prvi korak, ukoliko bi vodostaj dostigao 700 centimetara, mada je po nekoj preporuci 720, ali mi ćemo reagovati blagovremeno, bio bi postavljanje talpi na mesta gde je voda na ivici prodiranja, a u Mitrovici su to mesta u naselju 29. novembar i na Mitrošperu. Naravno, imamo i panele koji su spremni i, kako su nam rekli rukovodioci sektora, treba oko pet sati da se nameste. Kanali su u redu, prema izveštaju pomenutog tima koji je nadležan za unutrašnje i za spoljne vode, pogotovo kanal Čikas koji ume da nam zada velike nevolje”, dodala je Milovanović.
Kako je rekla, ukoliko bi došlo do porasta vodostaja, bile bi sprovedene procedure za delovanje subjekata koji učestvuju u sistemu zaštite i spasavanja, propisane Operativnim planom odbrane od poplava.
„Takođe, redovna odbrana od poplava je proglašena i na teritoriji Jamene i Hrtkovaca. Imamo proglašenu vanrednu odbranu od poplava od 21. januara na teritoriji Sremske Rače, kod Bosuta na mestu gde se izvode radovi na izgradnji novog auto-puta. Radimo u sadejstvu sa nadležnim vodoprivrednim preduzećem, konkretno ovde radimo sa ‘Vodama Vojvodine’, pratimo njihova iskustva, planove i programe i, u slučaju vanredne odbrane od poplava, izvršavamo njihova naređenja”, naveo je Jovica Gagrica, v. d. direktora Vodoprivredno privrednog društva „Galovica” iz Zemuna.
Kako je rečeno na mernom mestu ispod pešačkog mosta Svetog Irineja, crpne stanice su u funkciji 24 časa.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.