Predsednik Državne revizorske institucije (DRI) Radoslav Sretenović izjavio je danas da je u 2015. godini uočen veći broj nepravilnosti u skoro svim segmentima poslovanja korisnika budžetskih sredstava i javnih preduzeća koji su kontrolisani.
Najviše u sprovođenju javnih nabavki kod jedinica lokalne samouprave.
Sretenović, koji je na sednici Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava Skupštine Srbije predstavio Izveštaj o radu Državne revizorske institucije (DRI) za 2015. godinu, ukazao je na neprimenjivanje Zakona o javnim nabavkama.
„Mi smo revizijom za 2015.godinu revidirali vrednost javne nabavke u iznosu od 52 milijarde dinara, a utvrdili smo nepravilnosti u 27 odsto, odnosno u 14,5 milijardi“, rekao je Sretenović.
Prema njegovim rečima, nepravilnosti su utvrđene u skoro svim subjektima revizije počev od lokalnog nivoa, javnih preduzeća, direktnih i indirektnih korisinika budžeta, organizacija obaveznog socijalnog osiguranja.
„Najveći deo nepravilnosti je kod javnih nabavki koje su se odnosile na jedinice lokalne samouprave“, rekao je on.
Sretenović je rekao da „zabrinjava što raste broj nepravilnost u pogledu preduzimanja obaveza iznad zakonom propisanih aproprijacija“.
„To se najčešće dešava kod lokalnih samouprava. Skoro da nema lokalne samouprave koja nije preuzela veće obaveze od propisanih, čiji iznos prelazi milion dinara, zašta je predviđena krivična sankcija“, rekao je Sretenović.
On je rekao da su „u postpuku revizije kod nekih gradova, a to su Beograd, Niš, Novi Sad, utvrdili da je došlo do isplate većih zarada na ime uvećanih koeficijenata za isplatu plata ili osnovice“.
„Dali smo im rok od 90 dana da otklone te nepravilnosti“, rekao je on.
Sretenović je rekao da su uočene i nepravilnosti koje se odnose na popis imovine, potraživanja i obaveze.
prema njegovim rečima, prvi put je u 2015.godini sprovedena revizija kod svih obaveznih subjekata revizije.
DRI je u 2015. godini objavila 174 izveštaja o reviziji, od čega je 158 izveštaja o reviziji finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja, 14 izveštaja po revizijama odazivnih izveštaja i dva izveštaja o reviziji svrsishodnosti poslovanja.
Državna revizorska institucija je dala 1.672 preporuke budžetskim korisnicima čije je poslovanje kontrolisano, a 408 preporuka se odnosilo na rashode i izdatake.
Državna revizorska institucija je u 2015. godini podnela 99 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, dve prijave za privredni prestup, 12 krivičnih prijava, tri informacije nadležnim tužilaštvima, dok je do 5. septembra ove godine podneto 303 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 24 prijave za privredni prestup 31 krivična prijava i 46 informacija je dato nadležnim tužilaštvima.
Sretenović je rekao da se ključna poruka DRI odnosi na kontrolu državnih nepokretnosti.
„Dvadeset godina neuspostavljanja evidencije i nepostojanja kontrole nad raspolaganjem nepokretnostima Republike Srbije dovelo je do propuštanja prilika za uvećanje prihoda“, napomenuo je Sretenović.
On je istakao da Republika Srbija nema sveobuhvatnu i potpunu jedinstvenu evidenciju svoje nepokretne imovine zbog nepostupanja nadležnih organa i korisnika i manjkavosti propisa.
Rasprava o Izveštanju DRI u Odboru za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava trajala je oko tri sata.
Šef poslaničke grupe „Dosta je bilo“ Saša Radulović ukazao je na to da je „apsolutno nedopustivo da se svake godine ne radi revizija svih javnih preduzeća, svih lokalnih samouprava“.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Milan Lapčević naveo je da se sve svodi na to da zbog uočenih nepravilnosti „revizija podnese prekršajne ili krivične prijave, a one se ili odbacuju ili to negde zaluta i retko kad završi sa nekim epilogom“.
Poslanik Demokratske stranke Goran Ćirić rekao je da će glasati za Izveštaji DRI i dati „najdirektniju podršku ne samo DRI, nego svim nezavisnim institucijama u Srbiji, jer je to još jedan preduslov za popravljanje našeg sistema“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.