Srpskim astronomima bliži kosmos 1

Najsavremeniji teleskop u Jugoistočnoj Evropi postavljen je u Astronomskoj stanici na planini Vidojevica kod Prokuplja.

 Teleskop, vredan milion evra, nazvan je po našem čuvenom naučniku Milutinu Milankoviću i ima ogledalo prečnika 1,4 metra, što je dvostruko veće od onog sa kojim su dosad radili srpski astronomi. Astronomsku stanicu na Vidojevici juče je trebalo da obiđe ministar prosvete i nauke Srđan Verbić, ali je poseta otkazana zbog najavljenih loših vremenskih uslova.

– Pre ovog teleskopa mi smo radili sa uređajem čije ogledalo je imalo prečnik 60 centimetara. Veće ogledalo skuplja više svetlosti, odnosno informacija i sa njim možemo da posmatramo mnogo slabije i mnogo dalje objekte, da prodremo dublje u vasionu i da snimamo galaksije, galaktička jezgra, gde se pretpostavlja da se kriju crne rupe, blazare, dvojne zvezde…Sada možemo da vidimo mnogo finiju strukturu tih objekata – objašnjava za Danas Zorica Cvetković, zamenica direktora Astronomske opservatorije Beograd.

Teleskop je u Srbiji stigao u okviru projekta „Belisima“, koji je trajao punih šest godina i uspešno okončan 30. juna. Okosnica ovog međunarodnog projekta bila je upravo nabavka teleskopa, za koji je tri četvrtine novca obezbedila Evropska komisija, a ostatak Ministarstvo prosvete i nauke. Teleskop je stigao na Vidojevicu krajem aprila, tokom maja je instaliran i testiran, a prva snimanja u noći između 7. i 8. juna, iznenadila su i naše i strane astronome.

– Fotografije su poslate na obradu jednom od najpoznatijih evropskih i svetskih astrofotografa. Ono što je dobijeno kao finalni rezultat nas je impresioniralo. Fotografije pomenutih objekata spadaju u red najboljih koje su snimljene nekim teleskopom sa Zemlje i apsolutno su se približile Hablu, kažu u Astronomskoj opservatoriji, napominjući da je to potvrdilo i kvalitet novog teleskopa, ali i opravdalo odluku o izboru posmatračkog mesta na Vidojevici. Istraživanja su, naime, pokazala da je na Vidojevici najtamnije nebo u Srbiji, što znači da je najpovoljnije za astronomska posmatranja.

Uređaj je privremeno smešten u montažnom paviljonu sa pokretnim krovom. Da bi se potpuno robotizovao, nedostaje oko 250.000 evra, za šta astronomi očekuju pomoć resornog ministarstva.

– Planirana je izgradnja profesionalnog paviljona sa pokretnom kupolom, koja mora da se kupi, jer u Srbiji ne postoji firma koja to može da uradi. Kada to budemo imali, moći ćemo iz Beograda ili sa bilo kog udaljenog mesta da preko interneta u realnom vremenu upravljamo teleskopom – kaže Cvetkovićeva.

 

Turistička atrakcija

U Astronomskoj opservatoriji razmišljaju i da se stanica na Vidojevici u budućnosti otvori za posetioce. Cvetkovićeva kaže da se već sada ima zainteresovanih građana i da je lokalna samouprava počela da Astronomsku stanicu reklamira kao turistički potencijal, ali da je najveći problem loš put. Deonica od oko 2,5 kilometara koja vodi do stanice na Vidojevici nije asfaltirana, pa se tamo može prići samo terenskim vozilima. Lokalna samouprava obećavala je da će uraditi taj deo puta, ali se to dosad nije dogodilo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari