Šta je prava pozadina smene dugogodišnjeg direktora Vazduhoplovne akademije Gorana Cvijovića odgovora i dalje nema.
Na to pitanje do objave ovog teksta Danasu nisu odgovorili iz Ministarstva prosvete, niti smo uspeli da dobijemo Cvijovićev komentar, a na naše pozive nisu odgovorili ni predstavnici državnih institucija koji su sa smenjenim direktorom godinama blisko sarađivali.
Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, u ovom slučaju nije postupala gradska već republička prosvetna inspekcija, koja je pod ingerencijom Ministarstva.
O razlozima Cvijovićevog razrešenja za sada jedino u javnosti govore roditelji učenika Vazduhoplovne akademije, koji su, zajedno sa delom kolektiva ove škole protestovali, tražeći da ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović povuče svoju odluku.
– Mi smo videli celokupnu dokumentaciju u vezi sa vanrednim inspekcijskim nalazom koji je sproveden po službenoj dužnosti, što znači da je bila neka anonimna prijava. Dve stvari su bile sporne: jedno je što određena dokumentacija, koja postoji u pisanoj formi, nije stavljena u elektronsku bazu podataka, a drugi razlog je to što je profesorka matematike otišla na bolovanje, a umesto nje nije zaposlen drugi nastavnik. Razlog za to je opšte poznat, vrlo je teško naći profesora matematike koji bi radio u školi. Škola je Ministarstvu dostavila dokaz da je kontaktiran Zavod za zapošljavanje i da se na oglas niko nije javio – priča Ivan Miletić, roditelj učenika Vazduhoplovne akademije.
Na pitanje zbog čega je to razlog za smenu, on odgovara da „to niko ne razume“.
– Jedino može da se razume u kontekstu onoga što se dešavalo ranije. Stigle su prijave da se na nezakonit i opasan način sprovode obuke u letačkom centru u Vršcu koji je u sastavu Vazduhoplovne akademije. Bilo je više primera kršenje procedure koja utiče na bezbednost studenata, na šta su pažnju skrenuli instruktori i letačko osoblje. Cvijović je smenio čoveka koji je bio na čelu letačkog centra, a on je onda pokrenuo svoje političke veze i smenio direktora – kaže sagovornik Danasa.
Upravo to je navedeno u saopštenju Saveta roditelja Vazduhoplovne akademije koje je pre nekoliko dana prosleđeno medijima.
„Očigledno je da se razlozi za smenu direktora kriju u pritiscima iz političkih struktura grada Vršca kao osveta za razrešenje Miloša Đokića sa mesta odgovornog rukovodioca obuke pilota oktobra ove godine. Naime, direktor Cvijović je svog pomoćnika Đokića, inače po struci diplomiranog agronoma, razrešio sa ove odgovorne funkcije zbog niza propusta koji su ozbiljno ugrozili bezbednost obuke i života učenika“, piše u saopštenju Saveta roditelja.
Oni negoduju što je za v. d. direktora Vazduhoplovne akademije postavljen Miroslav Lepir, koji na novu funkciju dolazi sa mesta dugogodišnjeg člana vršačkog Gradskog veća za obrazovanje.
Roditelji kažu da je Lepir član SNS- a. Na dužnost će stupiti 9. januara i tu će, kako su preneli mediji, biti do izbora novog direktora, a najduže šest meseci.
Dodatno nezadovoljstvo roditelja izazvala je najava da će svi odgovorni rukovodioci u sertifikovanim organizacijama Vazduhoplovne akademije, njih 15, podneti 9. januara neopozive ostavke, što bi, kažu, dovelo do gubitka svih sertifikata koje trenutno poseduje Vazduhoplovna akademija.
„Ukoliko bi došlo do ovako nečega, to bi ozbiljno ugrozilo prava učenika, potpuno obesmislilo glavne razloge zbog kojih su upisali ovu školu i dovelo u pitanje njihovu profesionalnu orijentaciju i buduće karijere u avio-industriji“, saopštio je Savet roditelja dok iz Ministarstva prosvete nisu odgovorili na naše pitanje da li su ovi navodi tačni.
Indikativno je da je Cvijovićevoj smeni prethodila serija tekstova na lokalnom vršačkom portalu E vršac u kojima se on pominje u negativnom kontekstu. U najnovijem, nepotpisanom tekstu piše da je Goran Cvijović bio direktor 24 godine, a da ga je Ministarstvo prosvete smenilo „jer neće da dozvoli privatizaciju i zloupotrebu“.
Dodaje se da je Cvijović „aktivista opozicije“, te da mu „nije stalo do Vazduhoplovne akademije, nego isključivo do direktorske fotelje, koja je trebala da bude garant ispunjavanja plana o kompletnoj uzurpaciji ove visokoobrazovne ustanove, pogotovo posle najave o kapitalnim ulaganjima vrednim oko 60 miliona evra“.
Podsetimo da je Cvijović najpre bio dugogodišnji direktor srednje škole Vazduhoplovna akademija. Posle pripajanja nekadašnje pilotske akademije ovoj školi i osnivanja Visoke škole strukovnih studija vazduhoplovne akademije, postavljen je na čelo te objedinjene institucije za koju je bilo najavljeno da će se zvati Vazduhoplovni trening centar za srednje i visoko dualno obrazovanje.
„Ovaj centar će biti jedinstven u Evropi i objediniće obrazovanje i obuku kadrova za vazduhoplovstvo i avio-industriju – od pilota, kabinskog osoblja, avio-mehaničara do kontrolora leta“, saopštila je Vlada 2021. godine.
U septembru prošle godine obeleženo je 100 godina od osnivanja Vazduhoplovne akademije, a tadašnja Cvijovićeva izjava nije ukazivala na spor sa državom.
„Velika je čast biti na čelu škole koja će u svom Trening centru u Vršcu proslaviti čitav jedan vek modernog stručnog obrazovanja i koja je iznedrila brojne tehničare, pilote, inženjere, arhitekte, generale, univerzitetske profesore i akademike. Zahvaljujući investicijama Vlade Republike Srbije, Vazduhoplovna akademija danas predstavlja najveći evropski potencijal za obuku pilota aviona i pilota helikoptera, avio-inženjera, kontrolora letenja, avio-mehaničara i drugih vazduhoplovnih specijalista u skladu sa konceptom dualnog obrazovanja. Jedna zgrada, jedna adresa na Dorćolu, svedoči o sto godina burne istorije, a uskoro će postati i dom tehnološki najnaprednijeg simulatora letenja za obuku pilota putničkih aviona tipa Erbas A320“, izjavio je tada Goran Cvijović.
Na Svečanoj akademiji koja je organizovana povodom ovog jubileja specijalna plaketa Vazduhoplovne akademije dodeljena je Milošu Vučeviću, predsedniku Vlade Srbije, pisao je portal E vršac.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.