Posle najave predsednice Srpske stanke Zavetnici Milice Đurđević Stamenkovski da će kao ministarka za brigu o porodici i demografiju predložiti uvođenje đačkih uniformi i to u bojama srpske zastave, iz ove političke partije stiže nova inicijativa.
Naime, novosadski odbor stranke Zavetnici predlaže da se uvede beneficirani radni staž za prosvetne radnike, o čemu zaposleni u školama sa kojima smo razgovarali imaju oprečna mišljenja.
– Predlog je neozbiljan i služi skretanju pažnje sa suštine problema. Prosvetni radnici su odavno poslali svoje predloge koji se uporno ignorišu, tako da je to politika „ne lipši magarče do zelene trave“ – komentariše Nikola Ćurčin, potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvenih radnika Srbije.
Petar Panić , profesor istorije i predsednik sindikata u 12. beogradskoj gimnaziji, takođe se ne slaže sa predlogom Zavetnika.
– Izjava koju je dao odbor stranke Zavetnici iz Novog Sada govori o apsolutnom nerazumevanju položaja prosvetnih radnika. Osim što je puna floskula i opštih mesta u njoj nema ničeg realnog niti sprovodljivog – smatra Panić.
Dodaje da bi prosvetni radnici voleli da dobiju beneficirani radni staž, ali da bi to značilo da su sve škole u Srbiji rizična mesta za rad, te da su radom u školama prosvetarima ugroženi zdravlje i život.
– To, ipak, nije tačno, iako se situacija poslednjih dana dramatično pogoršala. Po sredi je populizam i demagogija sračunata na podilaženje glasačkom telu i ništa više od toga. Partner prosvetnim radnicima u dijalogu o poboljšanju uslova rada zato svakako ne mogu biti članovi stranke Zavetnici – ističe Panić.
S druge strane, Goran Manojlović, nastavnik tehnike i tehnologije, veruje da prosvetni radnici nemaju ništa protiv predloga da se uvede benificirani radni staž za rad u prosveti.
– Svedoci smo da je rad u prosveti sve teži i teži. Takođe, treba napomenuti da se što manje srednjoškolaca odlučuje da upiše nastavničke fakultete. Smatram da bi se uvođenjem benificiranog radnog staža malo smanjilo nezadovoljstvo zaposlenih koji rade u prosveti, a to bi i donekle ujedno bila motivacija da se poveća upis studenata na nastavničke fakultete – kaže Manojlović.
Kao odgovor na nasilje nad nastavnicima reprezentativni sindikati obrazovanja su tražili izmene Krivičnog zakonika, odnosno uvođenje posebnog krivičnog dela u slučaju napada na zaposlene u prosveti, što je i predviđeno u nacrtu izmena ovog propisa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.