Šta posle odluke sindikata prosvetara da prihvate ponudu Vlade? 1foto FoNet Marko Dragoslavić

Dan posle odluke predstavnika reprezentativnih sindikata obrazovanja da prekinu štrajk i prihvate ponudu Vlade za povećanje zarada, nezadovoljstvo dela zaposlenih u školama ne jenjava.

Za sada je izvesno da će prvi dan drugog polugodišta – ponedeljak, 20. januar biti neradni u jednom broju škola, budući da neke sindikalne organizacije, ali i pojedinačne škole najavljuju takav scenario.

Ovakve odluke već su doneli neki nastavnici u Karlovačkoj gimnaziji, Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu, kao i Elektrotehničkoj školi „Mihajlo Pupin“ u tom gradu.

Odluku da 20. januara organizuje potpunu obustavu rada ranije je doneo nereprezentativni Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, a o ovom predlogu u četvrtak, 16. januara će se izjašnjavati Forum beogradskih gimnazija, potvrdila je za Danas Ana Dimitrijević, potpredsednica tog sindikata.

„Ukoliko odluka bude usvojena, mi ne bismo radili 20. januara. Želimo da i na taj način pokažemo svoje nezadovoljstvo i podržimo studente“, kazala je ona za FoNet.

Precizirala je da je za sada reč o jednodnevnoj obustavi rada, a ukoliko se pokaže da takvu odluku podržava veliki broj škola i prosvetnih radnika, onda to može da „povuče esnafski bunt“.

Dmitrijević ocenila je da će 20. januara biti neka vrsta prebrojavanja prosvetnih radnika, a masovnost onih koji se protive odluci da se prihvati ponuda države će se videti po broju učesnika na protestu koji je NSPRS najavio za taj dan u 11 sati, na Platou ispred Filozofskog fakulteta.

O tome kako su glasali prosvetari o ponudi države objavila je samo Unija sindikata prosvetnih radnika, čiji su predstavnici rekli da je od 28.406 članova USPRS samo 9.554, odnosno 33 odsto, odgovorilo na anketu sa pitanjem da li da se krene u radikalizaciju protesta. Prema rečima portparolke Unije Mirjane Gašić, u anketi je 7.720 članova USPRS, što je oko 27 odsto, bilo za totalnu obustavu rada, dok je 2.216 bilo protiv.

Prema saznanjima Danasa, i u Sindikatu radnika u prosveti Srbije nije bilo većinskog raspoloženja da se uđe u potpunu obustavu rada.

Čelnici reprezentativnih sindikata u sredu su imali novi sastanak s premijerom Milošem Vučevićem, koji je posle tog susreta ocenio da su postigli dogovor o ključnim stvarima.

On je na društvenoj mreži Iks napisao da će u 2025. godini biti „istorijska povećanja zarada u osnovnim i srednjim školama, a slede i druge velike promene u obrazovnom sistemu“.

„Idemo na izmenu Uredbe o koeficijentima, to će biti prvi korak Vlade. Prvo povećanje plata za zaposlene biće u martu, 5 posto, pa u oktobru 5 posto, pa u januaru 2026. godine sedam odsto. Kroz oktobarsku platu ove godine prosvetni radnici imaće početnu platu na nivou republičkog proseka. To je istorijsko povećanje. Doneli smo zajedničku odluku da je ovo najbolji sporazum za sve“, rekao je premijer.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović izjavio je da su reprezentativni sindikati na sastanku sa premijerom Vučevićem dobili uveravanje da će Vlada u četvrtak usvojiti izmenjenu Uredbu o koeficijentima i izrazio nadu se da će sve biti po dogovoru. On je rekao da bi, ako sve bude po planu, u ponedeljak trebalo da nastavnici budu na nastavi i da krajem iduće nedelje zaključe ocene i održe odeljenska veća, što nije učinjeno zbog nasilnog prekida polugodišta.

Za sindikate koji nastavljaju obustavu rada i proteste od 20. januara, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić je rekla da ne zna ko su, s kim sarađuju i koga predstavljaju, prenosi FoNet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari