Šta se gledalo u bioskopima pre 80 godina? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre „nekoliko dana” u redakciju Vasilija Zarića, stigao je izveštaj “Filmskog godišnjaka”, koji svake godine donosi obiman pregled rada naše kinematografije, piše list Vreme pre 80 godina.

Šta se gledalo u bioskopima pre 80 godina? 2“Sada“ kada postoje nemi i zvučni bioskopi, izbor je mnogo veći. Tako u Beogradu i Zemunu, “sada” ima 20 bioskopa, dok je “pre pet godina” bilo samo 11, piše list Vreme.

U Jugoslaviju je “prošle godine” uvezeno 819.475 metara filma. Najveću publiku su imali zabavni filmovi, zatim žurnali, pa dokumentarci. Na prostoru čitave zemlje, najveća potražnja bila je za filmovima francuskog govornog područja.

Bioskopi u Jugoslaviji radili bi još bolje da ne postoje izvesne takse koje koče napredak bioskopa i filmskih preduzeća. Iako je “prošle godine” prodato stotine hiljada bioskopskih karata u visini od 120 miliona dinara, ta suma je podeljena na više delova među samoupravom, državom, filmskim preduzećima, bioskopima i pozorištima, tako da nije ostalo novca koji je trebalo da bude izdvojen za stvaranje domaćeg filma.

Domaća proizvodnja neprekidno opada, a kada se posmatra period pre šest godina, ona “danas” čini jednu četvrtinu tog kalibra. Ako se tome doda da su u toku “prošle godine” snimljeni samo reklamni filmovi i nekoliko aktualiteta, onda je jasno da naša domaća filmska industrija nije napravila nijedan korak unapred, objašnjava dopisnik lista.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Šta se gledalo u bioskopima pre 80 godina? 3Pre “nekoliko dana” kada je industrijalac Larkin, saopštio na sudu zašto želi da podnese zahtev braka, njegova priča postala je prava senzacija širom Amerike, prenosi list Pravda 18. decembra 1938. godine.

Naime, kada je Larkinova žena usled bolesti odlučila da otputuje u banju, njena sestra bliznakinja, koja je živela u Kaliforniji, došla je da se privremeno brine o sestrinom domaćinstvu u Čikagu.

Industrijalac Larkin je rado pristao na to, jer mu se sestra njegove žene potajno veoma sviđala. Ličila je na njegovu ženu, ali je bila mnogo elegantnija i više je polagala na svoju spoljašnost.

Posle “nekoliko dana” desilo se neizbežno – Larkin se upustio u ljubavne odnose sa sestrom svoje žene. Međutim, kako je bliznakinja osećala grižu savest, ona je jednog dana počela da plače, izjavivši da će sve priznati svojoj sestri. Međutim, kad joj je ponudio jedan ček, to je brzo stišalo uznemiranu savest.

“Nekoliko dana” kasnije kako je Larkinova žena najavila da će se uskoro vratiti, njena sestra je otputovala. A kada je njegova žena posle određenog vremena počela da sumnja da se između njih nešto desilo, on je na kraju sve priznao i izbio je skandal, koji je Larkin i ovog puta pokušao da reši čekom.

Od toga dana sestra i žena počele su da ucenjuju industrijalca – jedna mu je slala pisma iz Kalifornije, dok je druga pretila razvodom braka iz Čikaga. On je poslao nekoliko čekova u Kaliforniju, a ženu „nedeljama“ pokušavao da podmiti novim sumama i poklonima, sve dok jednog dana nije došao u posetu ženin ujak.

Tada se saznalo da žena uopšte nema sestru.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

 List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari