Šta su bile vesti u Jugoslaviji 17. januara 1938. godine? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Predsednik ministarskog saveta i ministar spoljnih poslova Jugoslavije Milan Stojadinović glavna vest je i 17. januara 1938, a domaći i nemački mediji najviše pažnje posvećuju njegovoj poseti predsedniku vlade Rajha g. Geringu, koji ga je odveo u obilazak najvećeg aerodroma na svetu.

„Tačno u 16 časova g. dr Stojadinović i general g. Gering su napustili aerodrom Tempelhof primivši sve vojne počasti, kao i pri dolasku“, navodi Pravda. General Gering je, ističe Pravda, nosio na sebi lentu Jugoslovenskog Belog Orla.

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 17. januara 1938. godine? 2

Desetine hiljade ljudi su pozdravile dva predsednika vlade, a Stojadinović je zajedno sa suprugom ručao kod Geringa na njegovom imanju Karinhof, 60 kilometara severno od Berlina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

I Vreme se na naslovnoj bavi posetom Stojadinovića Geringovom imanju. „Tu se on uvek povlači od državnih poslova i sa svojom suprugom, nekada slavnom glumicom Emin Zonemin, koja je na bini vaskrsavala nemačke kraljice, provodi intimne časove mazeći je kao Musolini u intimitetu svoje malo lavče“, piše Vreme.

Na prvoj strani izdanja ovog lista za ponedeljak je i vest o neuspehu Žorža Bonea da formira vladu u Francuskoj, nakon čega je francuski predsednik Lebren odlučio da taj posao poveri bivšem predsedniku vlade Leonu Blumu.

Osim toga, mesta na naslovnoj bilo je i za izveštaje iz Španije „Gde će general Franko napasti republikance?“, ali i za izveštaj sa utakmice u kojoj je BSK dobio Jugoslaviju 4:1. 

Šta su bile vesti u Jugoslaviji 17. januara 1938. godine? 3

Vreme objavljuje kao zanimljivost vest o smrti američkog milionera koji je testamentom unucima ostavio svoje milione, koje će dobiti tek kad i sami zarade toliko. Teofil Stork je tako u testamentu, kako piše Vreme, „izirično napisao da se od njegove zaostavštine isplaćuje njegovim unucima svake godine tačno onolika suma koju su oni sami zaradili u toku te godine“.

Ovaj list objavio je i kratku listu najplaćenijih holivudskih glumaca u 1937, prema kojoj je Ronald Kolman te godine zaradio 18,2 miliona dinara, a odmah posle njega je i Klodeta Kolber sa zarađenih 16,7 miliona dinara. Među najplaćenijim glumcima te godine bili su i Me Vest, Marlen Ditrih, dok podatak o zaradi Grete Garbo nije objavljen, ali se „pretpostavlja da ona zarađuje mnogo više nego sve ostale filmske zvezde“.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari